קלפי החצר

לפני שאתם מפנים אותם מהחפיסה, יש לשגיא מנדלבוים כמה דברים טובים להגיד עליהם ועל הזדמנויות בחיים

05/04/2006

לא מעט פעמים נתקלתי בקוראים מתוסכלים שהוציאו את קלפי החצר מהחפיסה שלהם. "אנחנו לא מבינים את משמעות קלפי החצר", הם אומרים, "ולכן הוצאנו אותם מחפיסה". אני בטוח כי הם לא היחידים וכי ישנם קוראים שגם אם הם לא עשו זאת בפועל הם בהחלט שוקלים לעשות זאת.. אז לפני שאתם מוציאים את הקלפים, לפני שאתם "מעלימים" 16 מתוך 78 החלקים הקיימים בנו, לטובת כל אלו, בואו ננסה להבין את משמעות קלפי החצר.

לפני הכל אני מרגיש צורך להקדים ולסייג את דבריי. ישנן גישות רבות בקלפי טארוט, אולי בארץ שלנו הדבר פחות מורגש, אולם קיימים מאות רבות של סוגי קלפים וזה אומר שישנן מאות רבות של דעות וגישות. אחת המחלוקות הגדולות ביותר שיש בין הקוראים והגישות השונות עוסקות קלפי החצר. אני מציג את הגישה שלי לקלפים ככלל ולהבנת קלפי החצר בפרט, שהינה אחת מתוך גישות רבות, ומקווה שתוכלו להפיק ממנה את המקסימום.
בשבועות הקרובים אכתוב מספר מאמרים על נושא קלפי החצר ואני מקווה שאלו יהיו לכם לעזר.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

קלפי החצר מייצגים את ההזדמנויות בחיינו

כדי להבין את קלפי החצר אנו צריכים תחילה להבין מדוע הם נמצאים בחפיסת הקלפים, או ליתר דיוק - אילו חלקים בנו הם מייצגים. חפיסת הקלפים, כאמור, מתחלקת לשלושה חלקים: קלפי מייג'ור ארקנה, קלפי מיינור ארקנה וקלפי החצר. זוהי לא חלוקה שרירותית, אלא חלוקה המייצגת את תהליכי המימוש בחיינו.

הכל מתחיל בעולם הרוח. בכל תהליך בחיינו, מתעוררים תחילה החלקים הגבוהים שבנו ולאחר מכן אנו פוגשים בצורך לממש את החלקים האלו בעולם החומר ולהפוך אותם מעשיים. זו יכולה להיות תובנה המתעוררת בנו, שבעקבותיה אנו "פתאום" מבינים שאנחנו רוצים לעזוב את מקום העבודה, וזו יכולה להיות אפילו תובנה אשר תוביל אותנו למסקנה כי אנו רוצים לאכול דבר מה. הכל מתחיל שם למעלה – בעולם הרוח. השאלה הגדולה בחיים היא האם תובנות אלו יתממשו בעולם החומר. כאן נכנסות שתי חפיסות הקלפים הנותרות אשר עוסקות בתהליכי המימוש.

קלפי המיינור ארקנה מייצגים את עולם החומר ואת תהליכי המימוש. הם ייראו לנו "ת'כלס" האם הרעיונות, או ההוויות הרוחניות שלנו, מצליחים למצוא את דרכם לעולם החומר (או לא). כאן נראה אם אותן תובנות יצליחו להתממש ואיך. גם אם קלפי המיינור יצביעו על דרך ולא יתנו תשובה של "כן ולא", התהליך אותו השואל צריך לעבור, המסר, יהיה ארצי, ברור. אנו נראה מה השואל צריך לעשות "ת'כלס" על מנת לממש את הוויה הרוחנית בעולם החומר.

קלפי החצר, בשונה מקלפי המיינור, מייצגים את ההזדמנויות בחיים. הבעיה היא שאת ההזדמנויות בחיינו, כמו החיים עצמם, ניתן להבנה רק כשאנו מביטים בהם בדיעבד. רק לאחר מעשה אנו אומרים לעצמנו: " אם רק לפני 3 שנים הייתי אומר לבוס שלי "כן", היום הייתי יכול להיות...." (נשאיר את זה לדמיון שלכם). "אם רק הייתי משקיע לפני 5 שנים במניות יחד עם החבר שלי, כשהוא הציע את זה... היום הייתי יכול לקנות...". או "אם רק הייתי מחפש עוד 10 דקות חניה, לא הייתי מקבל דו"ח"

מה ההבדל בין הזדמנות לאירוע ממשי

מה ההבדל, אם כך, בין הזדמנות לאירוע ממשי? את התשובה אציג דרך דוגמה. נניח שאתם מבצעים קריאה לבחורה, ששואלת אם היא תמצא זוגיות בחודש הקרוב וייצא קלף מלכת הגביעים, המייצג בין השאר, אנרגיה של רומן. התשובה תהיה כי יש לה הזדמנות לרומן בחודש הקרוב. אולם היא חייבת להבין כי זו הזדמנות ושאם היא לא תנצל אותה, דבר לא יקרה. בפועל זה אומר כי אם חברות מנסות להכיר לה מישהו – היא חייבת ללכת! אם חברות רוצות לצאת לערב בנות כדי לפגוש בחורים – היא חייבת לנסות! וכדומה.

מצד שני, אם היה יוצר קלף כמו אס הגביעים, אס המטבעות או קלף נפלא אחר השייך לחפיסת המיינורים, אז הפגישה המקרית אם בן הזוג הייתה מתרחשת בכל מקרה. גם אם השואלת שלנו הייתה מודיעה ברגע האחרון לחברות שלה, כי היא לא תגיע כיוון שיש לה כאב ראש, ומבטלת. גם אז, בכל מקרה, המפגש המקרי יתקיים. זה יכול להיות פגישה בבית המרקחת אליו היא תגיע כדי לקנות כדורים לכאב ראש, שליח פיצה שיגיע לביתה וכדומה. בכל מקרה זה יקרה.

נוכחות של קלפי החצר מראה כי יש צורך לשים לב לאירועים השונים בחיינו. לרוב אנו נוטים שלא לשים לב לאירועים אלו ולהחמיץ את ההזדמנות, אולם קלפי החצר יכולים להראות לנו היכן אנו נוטים לשגות ומה עלינו לעשות כדי שההזדמנויות האלו לא "יברחו" מאתנו.

ההזדמנויות בחיינו הן תוצאה של שינויים חברתיים

כשהמורה שלי לימדה אותי את קלפי החצר, היה לי קשה מאד לקבל את רעיון ההזדמנויות. מבחינה פילוסופית זה לא הסתדר לי. לא הבנתי מדוע כלל נוצרות הזדמנויות בחיינו. כיצד ייתכן שהדברים אינם "קבועים" או ברורים. מדוע נוצרים "פתחים" כאלו גדולים באפשרויות ויכולות המימוש שלנו.

כדי לענות על שאלה זו יש לחזור ולהבין את ההבדלים בין הגישות השונות בקלפי הטארוט, שהן בעצם הגישות השונות לחיים. ישנן שתי גישות חשובות המנוגדות זו לזו. הראשונה נקראת הגישה הפטליסטית, שטוענת כי החיים שלנו נקבעו מראש. לעומתה, הגישה האקזיסטנציאליסטית, טוענת כי אין כזה דבר הנקרא גורל וכי הדברים לא נקבעו מראש. הכל תלוי בנו.

האמת היא לא שחור ולבן ולמרות שאני אקסיסטנציאליסט בתפיסה שלי, אני חייב להודות שישנם אלמנטים פטליסטים בקריאת הקלפים. לא משנה כמה אנו רוצים להשתנות וכמה נשנה את עצמנו, לא משנה כמה נצליח לשנות, בסופו של דבר אנו מוגבלים. אנו מוגבלים כיוון שאנו יצורים חברתיים וכיצורים חברתיים, אנו נמצאים בשליטתה של החברה. בסופו של דבר אנו "מתאמים" את מי שאנו מול החברה. לדוגמה, אני יכול להחליט כי התעסקות עם כסף איננה דבר נכון, אולם לא אוכל באמת לוותר על זה. מדוע? כיוון שאנו יצורים חברתיים. למעט האפשרות שאעבור למנזר אי שם בהודו, לא אוכל באמת להחליט כי כסף איננו צורך עבורי. החברה שלנו היא חומרית, כסף הוא חלק ממנה וכל עוד אני חלק מהחברה, אני מושפע ממנה וצריך לפעול על פי "הכללים" שלה, וכסף הוא בהחלט אחד מהם. שורה תחתונה – לא משנה כמה שינוי פנימי אני אעבור עד שהחברה לא תשתנה, לא אוכל לעשות דבר בעניין.

אם אחליט לנסוע מחר להודו ל-3 חודשים, הביצוע לא יהיה כל כך פשוט. עכשיו אני צריך להתחיל במשא ומתן עם החברה - אני צריך לפנות לאישתי, הוריי, חברים, מטופלים, תלמידים ולהתחיל במסע שכנוע העוסק בסוגיה: מדוע אני צריך לנסוע להודו. אני לא יכול סתם לנסוע, אלא צריך את "אישור" החברה.

קלפי החצר מייצגים את המקום בו ציפורני החברה, הנעוצים בנו כל כך חזק, משתחררים מעט ומאפשרים לשינוי להתרחש בחיינו. אז נוצרת ההזדמנות וזה המקום בו השואל צריך להחליט אם לפעול או לא.

קלפי החצר לא נותנים תשובה סופית

הכלל הראשון בהבנת קלפי החצר, הוא להפנים את העובדה כי קלפי החצר לא נותנים תשובה סופית. קלפי החצר הם הלך רוח, רעיון, אנרגיה המלווה את השואל לתקופה מסוימת. הם יעזרו לנו להבין יותר טוב את מה שקורה מאחורי הקלעים, את הלך החשיבה של השואל. את ה"למה", אולם הם לא נותנים תשובה!

קלפי החצר הם כמו הטיט, או המלט להם אנו זקוקים בעבודות הבניין. הם אלו המחברים את כל החלקים השונים של הקריאה. אמנם הם לא יתנו לנו תשובה סופית, אבל הם יוכלו בהחלט לעזור לנו להבין את השואל ואת מעשיו ולהראות לנו "לאן הרוח נושבת".

מבנה קלפי החצר

ישנם 16 קלפי חצר המחולקים לשתי קבוצות שאינן שוות. בקבוצה אחת נמצא את האבירים, ארבעה במספר, ובקבוצה השניה נמצא את המלכים, המלכות והנסיכים – 12 במספר. את הקבוצה האחרונה נוהגים לאפיין דרך 12 המזלות האסטרולוגיים שהינם 12 טיפוסים או אנרגיות. כל קלף מאופיין על ידי המזל האסטרולוגי המייצג אותו.

כל קלף חצר (פרט לארבעת האבירים) מייצג אנרגיה, המשפיעה על השואל ואשר נמשכת 13 חודשים. ההשפעה של הקלף מתחילה ביום תחילת המזל האסטרולוגי של הקלף ומסתיימת בסיום יום המזל האסטרולוגי של הקלף 13 חודשים לאחר מכן. מיקום הקלף קובע את נקודת השיא בה נמצא השואל, כאשר תחילת השפעת הקלף תמיד תהיה רטרואקטיבית למיקום הקלף (משפט קשה – צריך לקרוא אותו שוב ולאט!).

ארבעת האבירים אינם מייצגים זמנים כי אם אירועים קצרים בחיי השואל. משך האירוע אמנם קצר, אולם ההשפעה שלו עלינו יכולה להיות חזקה כל כך שהיא תשאיר את חותמה לאורך כל חיינו.

בואו ניקח לדוגמה חתונה. טקס הנישואים עצמו אינו אורך זמן רב (10 דקות מקסימום). זהו אירוע קצר, אולם הוא משפיע על כל חיי השואל. זה מתחיל שנים לפני שהשואל אפילו פגש את המיועדת, בשלב בו הוא רק "פינטז" על זוגיות וחתונה, וגם אם חיי הנישואין של השואל ייכשלו, אירוע זה תמיד ילווה אותו. גם אם הוא יתגרש לאחר 5 שנים, הרי שהוא תמיד יהיה "נשוי לשעבר" ולא יצליח "להיפטר" מהאירוע גורלי הזה.

מימוש קלפי האבירים והפיכתם מהזדמנות לאירוע ממשי תהפוך את האירוע עצמו לאס ותתחיל התחלה חדשה וסוערת, בהתאם ליסוד אותו האביר מייצג.


© מנדלבוים שגיא. עוסק בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של 12 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully