קלפי הטארוט והקבלה

שגיא מנדלבוים מספר על היחסים האמביוולנטים בין קלפי הטארוט, הקבלה וניבוי העתיד

31/01/2006

ראשית עליי להתנצל. אני יודע שנושא הדת רגיש אצל רבים ולכן חשוב לי להדגיש כי הדברים הכתובים כאן הם דעה אישית שלי, אינכם חייבים לקבל את הדברים, ואני לא מצפה כי כולם יסכימו איתי. קחו את זה פשוט כעוד חומר למחשבה.

מאז שאני זוכר את עצמי עוסק בקלפי טארוט, תמיד עמדה שם השאלה הגדולה: "האם קלפי הטארוט סותרים את הדת?" לקח לי הרבה זמן לגבש את דעתי האישית ויש לי גם סיפור אישי ואת הכל אפשר לסכם בשלוש מילים: תלוי באופן השימוש.

אני מאמין כי הקלפים הם כלי להתפתחות אישית והם עוזרים לנו להבין טוב יותר את עצמנו ואת הסובבים אותנו וזו בדיוק מטרת כל דת או כלי רוחני. שמעתי הרבה טיעונים שהדת לכאורה שוללת את הקלפים. ויש כאלו שלא ממש טוענים, אלא ממש קובעים עובדה: "הדת שוללת את הקלפים כיוון שזה מביא מזל רע", או "הדת טוענת שזה מושך אלינו אנרגיות שליליות". אולם כשמנסים להבין מה באמת מציק לדת, עולה הנושא החשוב של ההעלאה באוב. הדת שוללת מכל וכל חיזוי עתיד ואתם יודעים מה – אני מסכים! גם אני מאמין כי חיזוי עתיד הוא פסול. אבל זה עניין של בחירה חופשית. ישנן תפיסות שונות וגישות שונות וחשוב להבין כי קלפי הטארוט הם בסך הכול כלי. מה שעושים עם הכלי - תלוי במשתמש. גם סכין מטבח הוא כלי ואפשר, מצד אחד, לחתוך בו סלט ומצד שני להרוג אתו. אופן השימוש בקלפים הנו תוצאה של מי שאנו ושל מערכת האמונות שלנו.

קלפים רבים זכו לשמות גנאי ולאמונה שהם עושים "מזל רע" או "סוגרים נתיבים". ושוב, גם כאן הכל תלוי במשתמש - אם אדם ישתמש בסכין מטבח כדי לפגוע באדם אחר, סביר להניח כי אותו אדם ימצא את "הנתיב" שלו מאחורי סוגר ובריח, לאחר שהמשטרה תגיע אליו. יש כל כך הרבה שימושים לא נכונים בסכיני מטבח, אבל אף פעם לא שמעתי מישהו אומר שסכיני מטבח נוגדים את הדת או מביאים "מזל רע".

כשמנסים לחקור קצת לעומק את הדת והתנ"ך, ולא רק דרך הקבלה, אלא גם בהיבטים היסטוריים, אי אפשר שלא לפגוש בעדויות המראות כי נעשו שימושים "לא כשרים" בספרי הקודש, שכוללים אפילו כישופים ומעשי אוב. השיא, לדעתי, הוא הטיעון כי ניתן להשתמש בספר תהילים גם כדי לערוך כישופים שחורים. אני אישית לא מבין את השימוש בספר תהילים מספיק טוב, אבל זה נשמע לי הגיוני: בכל כלי עוצמתי בו מסתתר ידע, ניתן להשתמש לטוב או לרע. הנקודה היא שבכל כלי נעשים שימושים חיוביים ושליליים, וצריך לפסול את המשתמש ולא את הכלי.

הדת מנסה להגן על הכלל, אולי נכון להגיד לכולם "לא" ואחר כך לבדוק מתי "כן". העניין הוא, שהרבה פעמים אנשים שוכחים לבדוק מתי ה"לא" יכול להפוך ל- "כן" ונוח יותר להתעצל ולהישאר עם ה"לא" מבלי לבדוק לעומק.

באופן עקרוני יש נטייה להגזמה מופרזת ופאנטיות בדת. שמעתי אפילו בדיחה "חצרית", על רב שהוא חסיד גדול ומעולם לא אכל דבר שהיה בו אפילו צילו של ספק שאינו כשר. יום אחד הוא עלה לשמיים ושם מיד נכנס לגן עדן, וביומו הראשון הוזמן לסעודה גדולה בה השתתפו משה רבנו, רבי עקיבא, אברהם אבינו וכל הגדולים האחרים. בכל זאת הוא שאל את המלצר "סליחה, אבל מי משגיח הכשרות כאן" והמלצר אמר "או... היום אלוהים בכבודו ובעצמו משגיח על הכשרות" אז הרב הגדול אמר בתשובה "טוב, אם כך... תבטל את העוף, אני אקח דג"

לפני כ-8 שנים, במהלך אחד הקורסים שהעברתי, הופיע יום אחד רב חבדני"ק אשר (התברר בדיעבד) לבקשת תלמידה רצה לשמוע האם אני מלמד "כשר". לאחר השיעור נשארנו לשוחח כשלוש שעות ושם נאמרו דעות קדומות על הקלפים. אני הסברתי את הגישה שלי, העוסקת בהתפתחות אישית ולא בניבוי עתיד. התלמידה המשיכה להשתתף בשיעורים והיא לא האחרונה שקיבלה אישור בלתי רשמי ללמוד אצלי. אני מתאר לעצמי כי יש חצרות בהם לא הייתי זוכה ליחס כל כך חיובי ותמיד יש המחמירים יותר, אולם דעתי היא כי עד שלא בודקים "בציציות" לא ניתן, וגם אין זה הוגן, לחרוץ דעה.

עוד בוואלה!

מה יותר טוב מפיצה בחג? שבלול פיצה משפחתי ענק

בשיתוף רמי לוי

זה לא הכלי – זה האנשים

לאלו הטוענים כי הקלפים מביאים "מזל רע" או "עין הרע", וזהו פעמים רבות הנשק הקיצוני בו משתמשים "יודעי דבר", יש לי תשובה טיפה צינית:

אני לא מכיר שימוש בקלפים המביא "מזל רע" או "עין הרע". צריך להבין: כדי שאלו יבואו אנו באמת צריכים לעשות שימוש שלילי וחריג בקלפים. בכל 18 השנים בהם אני עוסק בקלפים מעולם לא ראיתי ואפילו לא שמעתי על כאלו שעושים שימוש שלילי בקלפים. לכן תמיד נשמע לי מוזר לשמוע שמישהו שלא מהתחום הצליח לשמוע על אדם כזה.

אני לא אכחיש. זה באמת נשמע לי הגיוני: עם כל כלי עוצמתי בו ניתן לעשות שימוש חיובי מן הסתם ניתן לעשות גם שימוש שלילי. בהחלט יכול להיות שיש מישהו איפה שהוא הרוקח כישופים או מיני שימושים שליליים אחרים עם הקלפים. ואם אתם פוגשים אחד כזה אני ממליץ לכם להתרחק ממנו, או מאנשים כמותו כיוון שלדעתי להיות בסביבה של אנשים העוסקים בדברים שליליים מזיק באותה מידה כמו להסתובב בסביבה של פושעים אלימים כיוון שכשהם יפגעו גם אנחנו נפגע.

לא קלפי הטארוט המהווים בעיה. כמו בכל תחום (כולל דת ואמונה) - אלו המשתמשים בידע בצורה לא נכונה, אלו העושים שימוש לא נכון בכלי, אלו החוטאים באמונה ובכוונה שלהם - הם מקור הבעיה. זה לא הכלי – זה האנשים. הם אלו המהווים איום.
קלפי הטארוט הם כלי נפלא העוסק בהתפתחות אישית ורוחנית. הם עוזרים לנו להבין מי אנו, לגלות את הפוטנציאל הטמון בנו ולהכיר את החיים. האמת היא אחת. יש הרבה דרכים להגיע אליה ולכל אחד יש את הדרך שלו. קלפי הטארוט הם אחד מתוך אין ספור כלים אתם ניתן להגיע אל האמת. לא כל כלי מתאים לכולם ויש מקום לכל הדרכים כל עוד אנו מכבדים את האדם.


קצת חומר למחשבה,

שגיא


מנדלבוים שגיא. עוסק בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של 12 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully