וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

סוד השביעיות

יצחק אהרון

30.6.2011 / 17:30

היהדות מייחסת למספר 7 סגולות רוחניות רבות - יצחק אהרון מונה את חלקן וגם נפרד מקוראי המדור עם הרבה מילים יפות

כידוע, מבין כל המספרים כולם מייחסת היהדות למספר 7 מקום מרכזי. האם זהו מקרה או שמא יש לו משמעות מעבר להיותו מסמל מידות וכמויות? לנושא המדובר קיימות דוגמאות ומשמעויות רבות אך לצורך המחשת הרעיון הכללי אסתפק רק בדברים הבאים על מנת להדגיש את ייחודו של המספר הזה.

כאמור, המספר שבע הינו הדומיננטי ביותר ומופיע פעמים רבות, לדוגמא: שבת - היום השביעי, שבעה רקיעים, שבעת קני המנורה, שבע יבשות, שבעה תווים במוסיקה, שבעה פתחים בראש האדם, שנת שמיטה, ספירת העומר - שבעה שבועות, פסח - שבעה ימים, סוכות - שבעה ימים, אבלות -שבעה ימים, את חומות יריחו הקיפו שבעה ימים שבעה כוהנים עם שבעה שופרות, שבעת ימי טהרה, שבע מחלפות ראשו של שמשון .

זאת ועוד, המספר שבע או כפולותיו (14, 21, 28) משמש כאבן היסוד לאורך כל פרשיות התורה. בפרשת הבריאה למשל אנו מוצאים, מלבד שבעת ימי בראשית, ששבע פעמים מופיעה המילה "שמים", שבע פעמים "מים", שבע פעמים ''על הארץ'', עשרים ואחת פעמים ''ארץ'' (''בארץ'' וכדומה), שבע פעמים "טוב", וארבעה עשר פעמים ''יום''.

פרשה נוספת בה ניתן למספר שבע ביטוי בצורה מופלאה, היא סיפור מסעו של אליעזר עבד אברהם לארם נהריים, בכדי לחפש אישה ליצחק. בפרשה זו אנו מוצאים שבע פעמים ''להישבע'', שבע ''לקחת לאישה'', שבע ''מים'', שבע ''עין'' (''עין המים''), שבע פעמים את הפועל ''לשאוב'', שבע ''להשקות'', שבע ''האיש'' (אליעזר), שבע פעמים ''ללכת'' ביחס לאליעזר ושבע פעמים ''ללכת'' ביחס לרבקה, שבע פעמים ''עבד'', שבע פעמים יצחק (או ''האיש'' כשהכוונה ליצחק), ולסיום, שבע פעמים מוזכרת הודאתו של אליעזר לבורא.

יובן כי מניין הופעותיו של המספר המיוחד הזה עצום ורב והסתפקתי במעט הדוגמאות לעיל על מנת להמחיש ולבטא את הרעיון הכללי. אם כן, מהו הסוד הנסתר הטמון במספר המיוחד הזה ששזור לאורכו של המקרא כולו? ובכן, נתבונן סביבנו ונראה כי לכל חומר ועצם ישנם שישה צדדים: מעלה, מטה, קדימה, אחורה, ימין ושמאל. מכאן שהחומר מוגבל ואינו יכול להתפתח ולשנות את צורתו לממד נוסף. לפיכך, עפ"י הקבלה המספר שש מייצג את החומר. חכמי הקבלה מסבירים כי המספר שבע מייצג את הרוחניות הבלתי מוגבלת הקיימת בבריאה ובאדם וככזה מבטא את הרוחניות המניעה את החומר.

קרי, כשם שגוף האדם הוא חומרי ולו שישה צדדים, הנשמה שהיא החלק השביעי מחיה את הגוף ומעניקה לו את כוח החיים. המקובלים גורסים כי גם לחומר הדומם יש נפש והם מכנים זאת במילים: "סוד רוח הגלם". המדע הסביר בלשונו את שידוע בקבלה מזה שנים רבות: לכל חומר גרעין אטום שסביבו נעים אלקטרונים במהירות עצומה והתנועה מורה על החיות הקיימת בחומר.

נקשר עם עולמות עליונים

גם בשפה העברית, אנו נחשפים למספר שבע המופיע בשורשי המילים. אם ניקח את המילה "שבועה" נראה כי השורש ש.ב.ע מרמז על התכוונות האדם כי דבריו הנאמרים נובעים ונתמכים ממקום רוחני המצביע על אמיתות דבריו. לאחר סיום הארוחה האדם נקרא "שבע" וע"י המזון מתקיים הגוף החומרי על מנת שהנשמה תוכל לשכון בתוכו.

חכמי הקבלה קבעו כי המספר שבע נבדל משאר המספרים בשל היותו נקשר עם עולמות עליונים. הם המחישו את דבריהם ע"י הפסוק הראשון בספר בראשית המתחיל במילים: "בראשית ברא....", ומסתיים במילים: "...ואת הארץ". מספר המילים המופיעות בפסוק הראשון בתורה הן שבע.

זווית נוספת לחקר העניין אציג בקיצור נמרץ וברפרוף בשתי דוגמאות אשר מיועדות לכל חובבי הנומרולוגיה. אדם הממיר את אותיות שמו למספרים ובסיכום מתקבלת התוצאה שבע, יורה הדבר על רגישות עמוקה ורוחניות גבוהה, יכולת נתינה רגשית יוצאת דופן עם נטייה טבעית למיסטיקה ולאמונה. אותו אדם חש את מצוקת הזולת ומגלה הזדהות עמוקה עם כאבו, דבר המורה על רוחניות גבוהה באדם. בית מספר שבע במהותו אינו דומה לאף בית אחר. הוא מייצג פשטות, צניעות ונעימות, בעל אווירה רוחנית-מיסטית ולכן לרוב אינו נקשר להצלחה חומרית.

המספר שבע מבטא קדושה ונצחיות ולכן מתאים למי שמהותו רוחנית ועיסוקו בעזרה לזולת. יתרה מכל הנאמר, הקשר הטבעי והנכון ביותר קיים בין ה-שבע ליום השבת. כידוע, יום השבת הוא היום השביעי, שנאמר ע"י המקובל האלוקי ר' שלמה אלקבץ: "לקראת שבת לכו ונלכה כי היא מקור הברכה". הקבלה מלמדת כי יום השבת הוא יום מנוחה רוחני ושמירת השבת מאירה בפני האדם את הדרך לחיים בריאים ומבורכים הן ברוחניות והן בגשמיות. כפי שאמרנו, תופעה זו שזורה לאורך כל הטקסט המקראי מתחילתו ועד סופו וכאמור לעיל, היא מראה על כוונה נסתרת שהייתה לכותב התורה, מתחילתה ועד סופה, ובאה להורות על אחידות לאורך כל חמשת חומשי תורה.

***

ובנימה אישית: את מילותיי האחרונות כאן אני כותב בהתרגשות רבה ואני מקדיש אותן באופן אישי לכל אחת ואחד מכם. לאחר תקופה ארוכה שבה כתבתי מאמרים לאתר וואלה! הגיע הזמן להיפרד ולומר שלום. אני מודה לבורא על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי ללמד ולהעביר את הידע הנפלא שבחכמת הקבלה. בשבילכם ולמענכם ישבתי ימים כלילות וכתבתי את הטור השבועי. אתם אלה שנתתם לי את הכוח ללמוד וללמד ועל כך שמורה לכם תודתי והערכתי מעומק הלב. ה' ישמור נפשכם ויאיר את דרככם בחסדיו הרבים, ואולי זה לא שלום אלא רק להתראות בזמן אחר.... ימים יגידו.

אוהב, מברך ובהחלט אתגעגע לכולכם,
יצחק אהרון

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה"

לאתר מרכז "חכמה"

  • עוד באותו נושא:
  • קבלה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully