וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תזוזת גורלות

יצחק אהרון

26.5.2011 / 8:50

למה נוהגים לקבוע מזוזה בפתח הבית ומה מקור המנהג הזה? הקבלה על מזוזות כסמל מעמד נשגב

"וכתבתם על מזוזות ביתך ובשעריך" ( דברים ו', ט').

מבין עיקרי המצוות שביהדות, למצוות קביעת המזוזה מקום נכבד וחשוב בשמירה על יושבי הבית היהודי. מאז ימי קדם נהגו היהודים בכל רחבי תבל לקבוע מזוזה בפתח הבית כבעלת סגולה רוחנית המבטאת שמירה על דיירי המקום.

תולדות המזוזה מתחילות לפני שנים רבות בזמן יציאת מצרים ולפני מכת בכורות. כזכור, בני ישראל צוו למרוח את דם קורבן הפסח על משקוף דלת הכניסה שבבית כדי לחסום את הפתח בפני חדירת אותו כוח אימתני, הוא מכת בכורות, שירד בשעות לילה ונטל את כל נשמות הבכורים במצרים. מאז אותו לילה היסטורי קנתה המזוזה מקום של כבוד בלב העם היהודי עד כי נראה שאלפי שנים לאחר מכן אין בית יהודי, ללא קשר לאורחות חייו, בין אם דתי או חילוני, ללא מזוזה בפתחו.

מבין המשמעויות הרבות הקיימות לעניין מצוות המזוזה, אציג בדברים הבאים זווית צרה מחוכמת הקבלה דרכה נוכל להבין את מהות המזוזה ותכליתה. מקורה של מצוות המזוזה בשתי פרשות מספר דברים (ו', א') המבטאות באופן ברור את הבטחתו החגיגית של הבורא לעמו - אם יקיים מצוותיו יזכה לגמול הולם העונה על כל דרישות הלב ככתוב: "למען ירבו ימיכם וימי בניכם...".

עיקרים אלו כתובים בעשרים ושתיים שורות על קלף כשר המוצב בפתח הבית בשתי פרשיות: "שמע", "והיה אם שמוע" ומייצגים את הבית היהודי מזדהה עם תוכן הדברים וזוכה להגנה מלאה ושפע ברכות ממרומים.

בשונה מעמים אחרים הנוהגים לתלות בפתחם חפצים מיסטיים שונים שלהם הם מייחסים כוחות מאגיים, חוכמת הקבלה מלמדת כי לא פיסת הקלף התלוי, כאותם פריטים, היא זו השומרת על הבית היהודי ומגינה עליו ממאורעות שליליים. אלא מעצם קביעתה היא מורה על השגחת הבורא ומהווה תזכורת להבטחתו הנצחית לעמו ישראל. בשל כך ומעצם הופעת שם הבורא במזוזה תוך הכרה שלמה בהנהגתו האבסולוטית את הבריאה קיימת סגולה נפלאה, שהיא זאת המגנה ושומרת מכל רע.

מקדש זוטא לשכינה

כשיהודי קובע מזוזות בפתח ביתו הוא מעמיד את הבית בכללותו תחת חסות הבורא. מרגע זה ואילך הבית היהודי הופך למעין מקדש זוטא לשכינה.

הזוהר מבאר כי מעצם קביעת המזוזה נמסר הבית לרשות הבורא על מנת שבחסדיו הרבים יגן על המתגוררים בו. בדברים אלו הוא נסמך על הפסוק המתייחס לעניין זה: "ה' ישמור צאתך ובואך מעתה ועד עולם" (תהילים קכ"א, ח').

רבי שמעון בר יוחאי לימד כי המילה מזוזות בנויה ומורכבת מהמילים "זז - מוות". ללמדנו כי המזוזות (מלשון מזיזות) תכליתן שמירה והגנה על יושבי המקום ותפקידן "להזיז" כל פגע רע המתגלגל לפתחנו. יתרה מכך, בבראשית נאמר "לפתח חטאת רובץ ואתה תמשול בו".

אחת הפרשנויות לפסוק הנ"ל מלמדת על הכוח השלילי הנקרא חטאת, הוא מידת הדין הנמצא בפתח המקום ובידיך לשלוט ולנטרל את השפעתו השלילית והמסוכנת ע"י קביעת המזוזה המייצגת "סמל מעמד" נשגב, שהוענק לנו מיד הבורא לשם ייחודנו כעם נבחר.

במרוצת השנים נתקלתי פעמים רבות בתמימות רבה מצד רוכשי המזוזות שאינם מקפידים על רכישתן ממקורות מהימנים ומאנשים מוסמכים. ישנן עדיין מזוזות רבות שאינן נבדקות על פי ההלכה (אחת לשלוש וחצי שנים), דבר העלול לגרוע מסגולותיהן הרבות.

מידיעה ברורה ומניסיון אישי רב אני מעיד על מקרים מצערים לאין ערוך החל בקשיים בפרנסה, בשלום הבית, בפריון ואפילו עד לסכנות חיים ממש. כל אלה לרוב נובעים ממזוזות פגומות ואפילו מחוקות. אי לכך, הריני ממליץ לכל בית בישראל לדאוג לבדיקת המזוזות בפרקי זמן סבירים הואיל ובעקרון אלוהי זה גנוזים שפע, מזל וברכה.

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully