וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חיי זוהר

יצחק אהרון

16.2.2011 / 8:35

הוא מקפל בתוכו סודות גדולים ומהלך קסם על מיליוני אנשים - יש להניח שלא תבינו ממנו דבר, אבל שווה לנסות. ספר הזוהר

מאז שהתגלה לעולם ספר הזוהר הוא הפך ליצירה האנושית המפורסמת והמיוחדת במינה שנתחברה אי פעם מלבד לתנ"ך. סיפורים בעלי נופך מיסתורי חוצה גבולות ודמיון נקשרו ככתרים בשמו, ומתקופות עתיקות ועד ימינו הוא מהלך קסם מהפנט על מיליוני אנשים ברחבי העולם. הסודות האופפים אותו כה גדולים עד כי רבים הם האנשים הקוראים בו על אף היותו סתום וקשה לפיצוח ורבים אחרים חוששים מלהתוודע אליו בשל הכוחות האדירים המיוחסים לו.

הרב יהודה אשלג,"בעל הסולם", לימד בהקדמה לספר הזוהר: "היות שעומק החכמה שבספר הזהר הקדוש סגור ומסוגר באלף מפתחות, ושפתנו האנושית דלה ביותר מלהמציא לנו ביטוי נאמן ומספיק כדי לפרש דבר אחד שבספר הזה עד סופו, והביאור שעשיתי אינו אלא סולם לעזור למעיין לעלות לגובהם של הדברים, ולהסתכל ולעיין בדברי הספר עצמו."

מופע האש של רשב"י

קודם ולפני שאסביר מהו ספר הזוהר, אפתח בכמה מילים על אודות חייו ופועלו של האיש שכתב אותו - רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י). רשב"י, תנא בן הדור הרביעי, היה תלמידו המובהק של ר' עקיבא במשך 14 שנים ולמד תורה מפיו בישיבתו שבבני ברק. הוא נמנה עם החוגים שהתנגדו לשלטון הרומאים בארץ ישראל לאחר מרד בר כוכבא, הטיף למרד ולחוסר השלמה עם השלטון הזר וקרא להתנגדות עממית כוללת. עקב הלשנה לשלטונות הוא נידון למיתה, ירד למחתרת והסתתר במערה בפקיעין עם אלעזר בנו במשך 13 שנים. לאחר שיצא ממקום מסתורו, הוא עמד בראש משלחת חכמים שנשלחה לרומא ולזכותו נזקף ביטול האיסור על השבת ועל ברית המילה.

כדמות בעלת כובד משקל חברתי ופוליטי הוא פעל לקידום החיים החברתיים והכלכליים והעם ראה בו "מלומד בנסים" שתפילותיו וגזרותיו נשמעות ומתקבלות בשערי שמים. רשב"י פרש מן העולם ביום ל"ג בעומר בשנת ג' אלפים תתק"כ (160 לסה"נ ), ופטירתו מתוארת בזוהר בדרמטיות רבה: "אותו יום ביקש רבי שמעון להסתלק מן העולם והיה מסדר דבריו. נתכנסה החברותא לביתו והוא אמר להם: עתה שעת רצון היא, מילים קדושות שלא גיליתי עד עתה רצוני לגלותן... וכל אותו היום לא פסקה האש מן הבית ולא היה איש אשר יקרב אליו כי לא יכול, כי האור והאש היו מסביב לו. משיצאה מיטתו ופרחה באוויר הייתה לפניה אש לוהטת. והנה נשמע קול – עלו ובואו והתכנסו להילולה של רבי שמעון בר יוחאי". (אידרא זוטא, דברים, פרשת האזינו , רצ"ו).

ספר הזוהר המיוחס לרשב"י התפרסם לראשונה בשלהי המאה ה-13 בזמן שלטון הרומאים בארץ ישראל. אגב, ישנם הטוענים כי מי שכתב אותו היה בכלל המקובל הספרדי ר' משה דה לאון (1240-1305) שמעולם לא טען לחיבורו, ואף ישנם חוקרים המתעדים גלגולים רבים של הספר שלגרסתם נכתב בנוסחים שונים ע"י דמויות לא מוכרות בשרשרת הקבלה. כך או כך, ספר זה נחשב לספר המשפיע והמוכר ביותר במיסטיקה היהודית ומהווה עמוד עיקרי ומרכזי בזרם הקבלה. יש לציין כי רשב"י לא כתב בעצמו את ספר הזוהר, אלא רבי אבא שבכשרון רב ידע לקפל את המשמעויות הנסתרות ואת הגילויים ששמע מפי רבו בשפה ארמית ובמילים ספורות ביוונית. כל זאת מהסיבה כי רק הראויים ביותר הם אלה שיגיעו למדרגת הבנתו וכוונתו של המחבר וממילא יצליחו לפצח את הרובד הנסתר.

חלקי הזוהר

הזוהר מורכב ממדרשים (שפה סיפורית דמיונית) על התורה, המחולקים לפי פרשות השבוע, וכולל בתוכו גם פירושים והסברים קבליים לספרי הנביאים, למשנה ולתלמוד. את הזוהר מחלקים לשלושה חלקים מבניים: האידרות, ההיכלות ורעיא מהימנה. להלן פירוט נמרץ של כל אחד מהם:

- אידרא רבא (המושב הגדול): כולל בתוכו את עיקר החומר הרוחני-מיסטי הנוגע לסודות הבריאה. גילוי האלוהות מההיבט המבני ודיון בהיבט הרוחני של העולם במצבו הראשוני. המושב כולל עשרה חברים כאשר כל אחד משמיע את דבריו בתורו ורשב"י מעמיק בדבריהם, מפתח את הרעיונות ומסכם את הדיון.

- אידרא דבי משכנא (מושב בית המשכן): רשב"י ושלושה מתלמידיו דנים בכוחה, במשמעותה ובסודה של התפילה, בהסתמך על דרשות הסובבות סביב קטעי הקמת המשכן.

- אידרא זוטא (המושב הקטן) - במושב זה משמיע רשב"י את דבריו בלבד. הוא נושא דרשה ארוכה שמבטאת סיכום הסודות שבאידרא רבא, נושא דברי פרידה מתלמידיו ולבסוף נופח את נשמתו באומרו את המילה "חיים".

- ההיכלות העליונים, במאמר הנקרא "היכלות דרשב"י": שבעה היכלות גן עדן השמורים לצדיקים ומנגד שבעה מדורי גיהנום המיועדים לרשעים, המתוארים לפרטי פרטים על כל חלקיהם השונים. קטעים נוספים מתארים את חכמת כף היד והפרצוף באופן מופלא ונדיר.

- רעיא מהימנא (הרועה הנאמן): עוסק בטעמים ובתכלית קיום מצוות התורה מבחינה קבלית. רשב"י וחבריו פוגשים את משה רבנו המגולל בפניהם את סודות מצוות התורה מתוך ההיבטים הרוחניים הקיימים בכל מצווה. אציין כי הקבלה עוסקת בכך רבות ומפשטת את הדברים לכדי הבנה ברורה.

תיקוני הזוהר הם סדרת "תיקונים" העוסקים במעשה הבריאה, המקפידים על כל אות ומילה ומפצחים את הרובד הנסתר בפרשת בראשית.

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה"

  • עוד באותו נושא:
  • קבלה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully