וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משחק מילים

יצחק אהרון

10.2.2011 / 8:25

אופן הדיבור שלכם לא רק משקף את אישיותכם, אלא גם מעצב אותה. הקבלה ממליצה לכם לדבר בשקט כדי להירגע

חכמת הקבלה מלמדת כי העולם נברא בעשרה מאמרות והתורה ניתנה לעם ישראל בעשרת הדיברות. על הפסוק (שמות י"ט, ג') "כה תאמר לבית יעקב ותגיד לבני ישראל" מבואר בפירוש רש"י: "תאמר לבית יעקב – אלו הנשים תאמר להן בלשון רכה, ותגיד לבני ישראל – עונשין ודקדוקין פרש לזכרים דברים הקשים כגידין". כעת אסביר: חכמינו הגדירו שני סוגי דיבור - הראשון הוא דיבור המוגדר כ"דיבור" והשני דיבור המוגדר כ"אמירה" . לנשים שטבען רך ואין דרכן וטיבן לשמוע דברים קשים, פונים בלשון רכה, כלומר בלשון אמירה. ואילו לגברים המסוגלים לשמוע גם דברים קשים פונים בלשון דיבור.

הדברים בפשוטם אמת הם, אך יחד עם זאת חכמי הקבלה התייחסו לדברים בפנימיותם והקבילו את האישה לנשמת האדם ואת הגבר לגוף האדם. יוצא מכך שהשפה המדוברת של הנשמה(נקבה) היא לשון רכה והשפה המדוברת של הגוף (זכר) היא לשון קשה.

הנשמה הינה רכה, עדינה ושופעת ומעצם טבעה מחפשת רוחניות וקשר עם יוצרה ואין צורך ללחוץ אותה ולדבר איתה דברים קשים, כשם שאין צורך להוכיח ולדבר דברים קשים עם אדם, שהוא קשוב לשמוע את הדברים ומעוניין לקבלם ורק צריך להסביר לו איך וכיצד לעשותם. לעומת זאת, כאשר האדם אינו פתוח לקבל ומתנהג בקשיות עורף יש צורך לדבר איתו בדברים קשים כגידים על מנת לשבור את קשיות עורפו בשפה המדוברת של הגוף.

אופן הדיבור

אופן דיבורו של האדם וסגנונו מלמד על מהותו ותכונות נפשו כפי שמרומז בשיר השירים "ונפשי יצאה בדברו". אלה המדברים בגסות יעידו בעצמם על גסות רוחם ולעומתם אלו המדברים בענווה ובנחת יעידו על מידות טובות. אולם, אופן הדיבור לא רק משקף את אישיותו של האדם אלא גם מעצב אותה. כאשר אנו מדברים בנחת נוכל לשמור על שלווה וכאשר נדבר ונברור את מילותינו באופן חיובי נוכל לדבר בזכות אחרים וביתרונותיהם, וכן כאשר נשתמש במילים נעימות ובביטויים נאים נעדן ונזכך את נפשנו.

יחסים תקינים עם הסביבה ומערכות יחסים הבנויות על בסיס של כבוד הדדי, שלום ושמחה תלויות בשליטתנו על פינו, כאמור: "שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו"(משלי כ"א). האדם השלם הוא זה שחי בשלום עם עצמו, כלומר, עושה שלום בין נשמתו החבויה והנעלמת לבין גופו. ובמילים אחרות, הגדלות היא היכולת לנתב בין כיסופיו וגעגועיו הרוחניים לבין רצונותיו ותאוותיו הגשמיים באופן שהנשמה רוכבת על הגוף כפרש המנהיג את סוסו. על מנת להגיע למדרגה זו יש ללמוד את התקשורת הנכונה ואת אופני הדיבור לגוף ולנשמה וזוהי עבודה פנימית אינדיבידואלית לכל אחד ואחת. פנימיות התורה הנקראת תורת הקבלה מעניקה את הכלים לכל החפץ לעסוק בעבודה זו.

לאחר שאדם משיג שלמות, מלשון "שלום", בעצמו, הוא יכול להגיע לשלום אמיתי בביתו, ולאחר מכן להפוך לאיש שלום המשכין שלום בין בעלי מחלוקת ובין איש לאשתו ולפעול למען שלום כללי בעולם. האישיות שממנה עלינו ללמוד היא אהרון הכהן, שהיה מנהיג עם ישראל בפועל, ובשטח הוא היה המגשר הלאומי "לפי שהיה אוהב שלום ורודף שלום ומטיל שלום בין בעלי מריבה ובין איש לאשתו".

התורה מספרת על פטירת אהרון: "ויראו כל העדה כי גווע אהרון ויבכו את אהרון שלושים יום כל בית ישראל". חז"ל לומדים מייתור המילה "כל" על אהבת עם ישראל את אהרון והערכתם למידותיו ויכולותיו, עד כי האבל הכללי גבר עוד יותר מלאחר פטירת משה רבנו. וכל זאת בזכות מידת השלום של אהרון שהייתה קודם בפנימיותו ולאחר מכן פרצה החוצה לכלל עם ישראל.

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה"

  • עוד באותו נושא:
  • קבלה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully