וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ניקוי ראש

12.12.2010 / 8:25

אין ספק שאתם זקוקים לחופשה, רק אל תתמכרו לרעיון וזכרו לחזור ממנה בזמן - המציאות מחכה לכם. סיפורו של בית אטריאוס - 6

"תוכל לשכוח את כל הימים הרעים ובקלות למתוח שעה למיליון רגעים. תוכל לברוח מאביך, מאימך ומשמך, אך אפילו בסוף העולם לא תוכל לברוח מעצמך" (אהוד מנור, מתוך מילות השיר "בסוף העולם").

חייבת להיות משמעות מיוחדת לכך שהמספר הראשון המופיע בתנ"ך הוא המספר שש. ולא רק שהוא המספר הראשון, הוא גם מופיע בפסוק הראשון ובמילה הראשונה שכן המילה 'בראשית' מחולקת לשתי מילים: 'ברא' ו-'שית', ומשמעות 'שית' בארמית היא שש. את העובדה שהמספר שש הנו מספר מיוחד מדגיש התנ"ך בפעם השנייה כאשר מתואר סיפור הבריאה בו אנו מגלים שאלוהים ברא את העולם בשישה ימים ואת האדם ביום השישי.

לא פלא, אם כך, שדווקא המספר הזה מייצג הצלחות, את היכולת להשיג את הבלתי אפשרי ולהגיע להישגים ארציים וניצחונות. מסיבה זו בקלפי הטארוט, המספר שש הוא מספר קסום ונפלא. באופן פלאי ומסתורי, כבמטה קסם, הוא פותר את כל הבעיות והקשיים שנוצרו במספר חמש.

אבל... יחד עם זאת המספר שש הנו גם מספרו של השטן (666), ושוב אנו פוגשים מצב בו האור והחושך נושקים זה לזה וכך מזהירים כי ההצלחה שהמספר שש מביא אתו, עלולה גם להוביל לאסון ולקשיים. לאדם בגן עדן היה את כל הטוב שבעולם, אך בכל זאת משהו שם קרה והוא אכל מפרי עץ הדעת טוב ורע - וגורש. מדוע הוא עשה את זה? כיוון שהוא לא הצליח להתמודד עם המספר שש כמו שצריך.

המספר שש מביא עמו הצלחות, הישגים וניצחונות, אך הוא מביא עמו דבר נוסף: הוא מביא את מה שקורה אחרי כל אלו. כשאנו זוכים באותם ההישגים וההצלחות בחיינו משהו קורה: אנו נפגשים עם השטן שבנו, עם הטבע האנושי, ומגלים שמייד לאחר הניצחון עולה בנו יצר הרע: אנו רוצים לנוח על זרי הדפנה, להפסיק את העשייה, לעצור, וכך אנו עלולים לאבד את מה שהשגנו.

סיפור גן עדן הנו המקור של יסוד האוויר. כשאכלנו מפרי העץ "טוב ורע", נולד יסוד האוויר ונכנס הגיון אל תוך מערך החיים שלנו. להגיון יש אמנם צדדים בעייתיים, אותם הזכרתי בשני הקלפים האחרונים, אולם יש לו גם יתרונות, ומטרתה של סדרת האוויר היא לעזור לנו לפקוח את העיניים ולאפשר לנו לראות היכן אנו באמת עומדים. בקלף שש חרבות כל אלו עומדים במבחן, כיוון שקלף זה מזמין אותנו לצאת לחופשה, לנקות את הראש, אך גם מזהיר שלא לשכוח לחזור מהחופשה ולהתמודד עם המציאות.

שש חרבות – הסיפור המיתולוגי

לאחר המפגש עם האל אפולון שהתרחש בקלף הקודם, בו קיבל אורסטס את עצתו ואת ברכתו של האל שקרא לו להרוג את אמו, הגיע אורסטס לידי החלטה. זו אמנם הייתה החלטה קשה ולא נעימה, אולם כעת היה ברור לו שעליו להרוג את אימו. עליו לעשות את זה לא רק בגלל שחייו בסכנה, שכן היא רוצה להרגו, אלא כיוון שזו חובתו כמלך. כיוון שהממלכה נמצאת בסכנה, עליו לעשות את המוטל עליו, אם לא למען עצמו, למען ממלכתו.

מכל השלבים בסיפורו הטרגי של אורסטס, שלב זה של הסיפור הוא השלב ה"פשוט", בו כל שאורסטס צריך לעשות הוא להפליג הביתה. דרך היבשה הוא לא יכול היה להגיע, עליו להסתיר את זהותו, ולכן היה צריך להאריך את מסעו ולהפליג בספינה.

ההפלגה אמנם ארכה מספר ימים, אולם במהלך אותם ימים יכול היה אורסטס ליהנות מחופשה קצרה. ההחלטה הקשה כבר הייתה מאחוריו, וביצוע ההחלטה נמצא לפניו, ועכשיו, סוף סוף בפעם הראשונה (והאחרונה) בסיפור זה יכול אורסטס קצת לנוח.

מצב של חופשה

הארכיטיפ של הקלף

פירוש הקלף עוסק בחופשה ומסביר שלפעמים כדי למצוא פתרון ולהיות יעילים, עלינו לנוח, לצאת לחופשה ולהתרענן. נכון, זה לא יפתור דבר וכשתסתיים החופשה נשוב לאותו מקום ממנו הלכנו, אולם כשנשוב, נהיה רעננים ומחוזקים ואז נוכל, בכוחות מחודשים, להתמודד שוב עם אותם המכשולים ולהתגבר עליהם.

הארכיטיפ של הקלף עוסק בצד השני של המטבע ומזהיר כי קיימת בכולנו הנטייה להגזים, להפוך את מה שזמני לקבוע, להתמכר לו ולפספס את כל הרעיון העומד מאחורי חופשה. חופשה, אגב, יכולה להיות גם בזוגיות וכך, לאחר קשר משמעותי שמסתיים, פעמים רבות יש צורך "לצאת לחופשה", או במילים אחרות - לחפש סטוץ. אך קלף זה מזהיר מפני הנטייה להפוך את הסטוץ למשהו מתמשך, וגרוע מכך להתחיל להאמין שהקשר יהפוך למשהו רציני.

בקריאה

חופשה זהו מצב זמני בו נחים, נהנים ומנקים את הראש. אולם, לאחר החופשה הכול נשאר בדיוק כפי שהיה ואנו חוזרים לאותם בעיות וקשיים שהשארנו מאחור. ההבדל הוא שעכשיו, לאחר החופשה, אנו יכולים להתמודד עם הכול טוב יותר. הראש שלנו נקי יותר, ואנו יכולים למצוא פתרונות חדשים ולבצע שינויים.

קלף זה אמור להיות פשוט, קל ונעים, אבל... אסור לשכוח כי זהו קלף מסדרת מספרי השש ולכן יש כאן אזהרה: העצה שהקלף נותן כאן היא מצוינת והשואל יכול לנוח, אולם עליו להיזהר מהנטייה לאמץ את המצב הזמני ולנסות להשאיר אותו כמצב קבוע בחייו. פעמים רבות קלף יראה כי השואל אינו יכול להישאר בחופשה לנצח ולעליו לחזור אל המציאות.

פירושו של הקלף תלוי באופן ישיר במצב בו אנו נמצאים לגבי נושא השאלה. אם אנו נמצאים בתוך מצב קיים אשר מעיק עלינו, שואב מאיתנו אנרגיה ולוקח מזמננו, אז הקלף קורא לנו לקחת חופש כדי שנוכל לנוח, ליהנות ו"לנקות" את הראש. מצד שני, ייתכן שאנו נמצאים יותר מדי זמן במצב זמני, ייתכן שהתמכרנו לרעיון החופשה ואין לנו שום מוטיבציה לחזור למציאות. במקרה כזה הקלף קורא לנו להתעורר, להפסיק את המצב הזמני, לחזור למציאות שלנו ולהתמודד עם הקשיים באשר הם.

כקוראים, אנו צריכים במיוחד להיזהר ממצבים בהם הזמניות הופכת לדבר קבוע, תופעה בה נוכל לפגוש פעמים רבות כשיוצא קלף זה. כך למשל נוכל לשאול את השואלת שלנו שהגיעה בגלל בעיות בזוגיות שלה: כמה זמן אתם כבר נמצאים בקשר זוגי?", ותשובתה יכולה להיות: "אנחנו נמצאים בזוגיות שלוש וחצי שנים". "אם כך", נפסוק, "עליכם לצאת לחופשה. לא אחד מהשני, כי אם אחד עם השני. חיי היום יום מפריעים לכם, נשחקתם, וחופשה של שבוע אחד עם השני זה בדיוק מה שאתם צריכים".

אכן זו התשובה הנכונה לסיטואציה בה יוצא הקלף שש חרבות, אולם אז יכולה השואלת להפתיע אותנו ולהגיד: "כן, אבל... אשתו לא תיתן לו לעזוב את הבית לתקופה כל-כך ארוכה". אז נדע שטעינו באבחנה. זהו לא מצב של זוגיות הצריכה חופשה והתרעננות. זהו מצב של חופשה שהתארכה יתר על המידה והקלף במקרה זה בא לפקוח את עינינו ולהראות לנו שהזוגיות הזו לא הולכת לשום מקום, ושהגיע הזמן לחזור למציאות ולחפש בן זוג הרוצה זוגיות אמיתית ומחויבות.

בזוגיות הקלף יכול לייצג סטוץ שהוא סוג של חופשה. סטוץ אמנם יכול להתאים לשלב מסוים בחיים, אבל למרות שלעיתים אנו מפתחים ציפיות, בקלף זה הוא לא יתפתח למערכת יחסים רצינית. במקרה כזה אנו צריכים להתעורר, לנפץ את הבועה ולהבין כי קיימת בנו הנטייה להתמכר לסטוץ וכי לא ניתן לבנות עליו לטווח ארוך.

  • עוד באותו נושא:
  • טארוט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully