וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מצמיחים לכם קרניים?

כשמספרים לכם שבני הזוג שלכם בוגדים בכם, אל תמהרו לזרוק הכל לפח - בדקו את הסיפור. פסיכה וקופידון - חלק 3

"ספקותינו בוגדים בנו וגרמו שנאבד את הטוב שהיינו יכולים להשיגו, לולא פחדנו לנסות." (ויליאם שקספיר)

ארבעה גביעים - ספק

בקלף זה הגיבורה היא פסיכה, והסיפור ממשיך מהנקודה שבה סיימנו את הקלף הקודם. בקלף זה הסיפור מתקדם והזוגיות של פסיכה וקופידון עוברת משלב האושר והשמחה הראשוניים, לשלב הבא בו צריך להתחיל להתמודד עם החיים המשותפים. אהבתם של פסיכה וקופידון התעצמה והתחזקה. פסיכה הייתה מאושרת וקופידון שהיה עסוק באהבתו החדשה, מיתן את מעשי השובבות שלו והניח לאלים (ובמיוחד לזאוס). הוא הפסיק לירות בהם את חיציו, שגרמו להם להתאהב בבני האדם ובכך מנע מבוכות ומהומות רבות באולימפוס.

אך אהבתם הייתה סודית והוסתרה מאמו. בימים הייתה מחכה פסיכה לאהובה שיחזור, ובלילות אהובה היה מופיע ומרעיף עליה אהבה כפי שאף גבר לא יכול. את כל זמנה פסיכה בילתה בארמונו של קופידון, והיא אהבה את חייה. אולם לאחר זמן מה החלה פסיכה להתגעגע למשפחתה, וביקשה מאהובה שיאפשר לה לבקר את בית אביה ולראות את אחיותיה והוריה. קופידון, שידע כי בקשתה תמיט אסון על אהבתם, אך התקשה לסרב לה, ביקש ממנה שתשקול שוב את בקשתה.

פסיכה התעקשה וקופידון הוציא אותה בחשאי מארמונו כשהיא עטופה בדים ועיניה קשורות, ונשא אותה אל הסלע ממנו היא נלקחה. כשראו בני משפחתה שהיא חיה שמחו מאוד. אביה כל כך שמח לשמוע שהיא מאושרת עד שבכה מרוב אושר. אבל לא כולם שמחו בשמחתה: שתי אחיותיה קינאו באושרה ובעושרה וסיפרו לה, אולי גם קצת מתוך דאגה, שלא עם גבר אהוב היא התחתנה, אלא עם נחש מכונף ושמוטב יהיה אם לא תשוב אליו.

"כל אחד יספר לך מה ראה באותו יום מקולל", אמרו, "כיצד כולנו בכינו כשראינו את הנחש המכונף נושא אותך, לוקח אותך מאתנו. מדוע הוא אינו מראה את פניו?" שאלו אחיותיה, "אם לא כדי להסתיר את פני הנחש שלו, וכיצד זה שהוא לא נותן לך לצאת לגנים ולטייל מחוץ לארמונו המפואר? ברור שבשאול היית", קבעו, "וכי ניסה הנחש להסתיר זאת ממך. לא ברור מדוע עד עכשיו ניצלת ממוות, ואולי ממתין הנחש שתתעברי כדי שיוכל לטרוף אותך ואת ילדך. אך אין זה משנה עכשיו, את בטוחה כאן, הישארי אתנו".

וכך, ברגע אחד, נעלמה האהבה הגדולה מלבה של פסיכה והוא נמלא בספק ותהייה. "כיצד אוכל לחזור", שאלה את עצמה, "מיהו אותו אהוב?".

הגיבור בקריאה - ההתנהלות שלנו

לקלף ארבעה גביעים אין פירוש מקובל אחד ויש מחלוקות רבות סביבו. בגרסה אחת, המתבססת על הציורים של חפיסת הקלפים הפופולארית "ריידר", הקלף עוסק בדחייה של דבר הניתן לנו. גרסה אחרת המתבססת על הספרה ארבע, המייצגת בין השאר יציבות, רואה בקלף יציבות רגשית.

הגישה שאני מציג מתבססת על הארכיטיפ שהקלף מייצג ובמידה מסוימת מחברת בין שתי גרסאות אלו. אולי זה נשמע תמוה, אולם תיכף תוכלו לראות שכשמחפשים את ה'מדוע', את השורש של מהות הקלף, כשמבינים מהו הבסיס עליו יושב הקלף, ניתן להבין כיצד מצד אחד הוא יכול לייצג דחייה ולהראות שהשואל לא מסופק, וכיצד מצד שני אפשר עדיין להגיד שהכול בסדר ושיש כאן יציבות רגשית.

הארכיטיפ של הקלף עוסק בספק שנכנס לחיי השואל ופוגם בשמחה ובחגיגה שהייתה נחלתו של הקלף הקודם. בכולנו יש צד המטיל ספק, בכולנו יש חלק ש'אינו מאמין', לא בוטח. בכולנו יש צד הרואה שחורות בכל הקשור למערכות יחסים ומסרב לבטוח ולהתמסר. כשקלף זה עולה בקריאה, זהו סימן שארכיטיפ זה מתעורר אצל השואל והשאלה היא האם השואל ייכנע ליצר הזה, או יתגבר עליו ובכך יוכל להתקדם למקום טוב יותר.

כך למשל, אישה יכול לקבל טלפון מ'חברה טובה' השואלת אותה בטון ביקורתי: "את יודעת איפה בעלך היה היום בשש בבוקר?". האישה, קצת המומה, אומרת: "אני לא יודעת, אני מניחה שהוא יצא הבוקר מוקדם מהרגיל לעבודה, למה?". "כי אני תפסתי אותו על חם", עונה ה'חברה' בחיוך, "תפסתי אותו היום יושב עם מישהי בשש בבוקר בבית מלון ואוכל ארוחת בוקר רומנטית. תשמעי מה אני אומרת לך", ממשיכה החברה, "הוא בוגד בך!" וכך, בשיחת טלפון אחת, יכולה להסתיים הזוגיות הנפלאה של זוג שאפילו לא נשוי שנה. אותה אשה תסגור את הטלפון ותאמר: "בעלי בוגד בי!!!"

לא כולם יאמינו לאותה חברה או 'נשמה טובה' אחרת. יש כאלו שיגידו לעצמן: "אני מאמינה בבעלי, בוטחת בו, וגם אם הוא היה בארוחת בוקר מוקדמת עם מישהי, בטוח יש לזה הסבר". מדוע אותה אישה מאמינה לחברה התימהונית הזו? כיוון שקיים בה הספק. ספק שקיים בכולנו, אולם במקרה הזה הוא גדול ממנה, ומשתלט על שיקול הדעת שלה.

אז קודם כל, אני רוצה להרגיע ולבשר שאם יוצא קלף זה, זה אומר שהכול בסדר. בעלה לא בוגד בה, השואל ונושא השאלה נמצאים במקום בטוח, והמציאות היא שהספק הוא נחלת השואל בלבד. בפועל אין לשואל שום סיבה לדאגה, אולם הספק מונע מהשואל את היכולת להבין שהכול בסדר. הספק עצמו יכול להיות תוצאה של רכילות, שמועה, פחד, מערכת אמונות לקוי או כל דבר היכול לערער את הביטחון שלנו. בחפיסת הקלפים של ליז גרין, אנו רואים את פסיכה היושבת בין שתי האחיות שלה המרכלות באוזנה ומערערות את בטחונה.

מה צריך לעשות השואל כשיוצא לו קלף כזה?

השואל צריך לעשות שני דברים:

הראשון, הוא צריך להתעמת עם הספק. הדבר האחרון שאותה אישה צריכה הוא להמשיך את התסריט בו בעלה בוגד בה, כיוון שכל דבר שהוא יעשה רק 'יוכיח' לה שהוא בוגד: אם הוא יביא לה פרחים, היא תגיד לעצמה "הנה, זה הסימן שהוא בוגד!". טעות במספר ואף אחד לא עונה בצד השני יוביל למחשבה: "הנה המאהבת מנסה להשיג את בעלי!".

מה שצריך לעשות הוא להתעמת עם הספק, ולבקש מהבעל הסברים על מה שקרה. האישה במקרה שלנו צריכה לשאול את בעלה מדוע ה'חברה' טוענת שהוא היה במלון ומה הוא עשה שם. אז הוא יגיד לה שזו הייתה אמורה להיות הפתעה, וחבל שהיא כל-כך חשדנית, אבל אתמול הוא הסיע את אחותה משדה התעופה בארבע וחצי בבוקר והיא רצתה להפתיע אותה הערב בביקור פתע.

הדבר השני שהשואל צריך לעשות, אם ייצא קלף זה, הוא ללכת לפסיכולוג. אני לא אומר שיש הפרעה נפשית ולא צריך להזמין חדר במוסד סגור, אבל הקלף ארבעה גביעים, במיוחד במקרים של מערכות יחסים, מראה שלשואל יש בעיה סביב נושא האמון. בעיה שמקורה עמוק יותר בנפש ושלא יזיק לו לקבל תמיכה בנושא מאיש מקצוע.

כמובן שבמקרה של שאלה כמו: האם הבוס ייתן לי את הקידום כפי שהבטיח?"אין טעם לשלוח את השואל לפסיכולוג. הקלף מראה שיש לשואל ספק, שהוא נכנע לשמועות הגורסות שהוא לא עומד לקבל את הקידום, וכל שהוא צריך לעשות הוא להתעמת עם הבוס, לוודא שהוא זה שעומד לקבל את הקידום, לקבל תשובה חיובית ולהמשיך הלאה בדרכו.

לסיכום, אם יוצא הקלף בקריאה זה אומר שאנו "מורעלים" וחווים ספק ופחד. הקלף מראה שאיבדנו אמון בתהליך ונראה לנו שהחגיגה אותה סימל הקלף הקודם, שלושה גביעים, הסתיימה. אך חשוב להבין כי בפועל התחושות שלנו אינן בהכרח נכונות כי תפיסת המציאות שלנו היא מעוותת ולא אמיתית. אנו לא רואים את האמת, דואגים לחינם, וכלואים בתוך ראיית עולם מוטעית.

בשביל להתקדם אנו חייבים לרדת לעומקו של עניין, לחקור את מקור הספקות שלנו ולהתעמת עם הפחד. אם נשתחרר מהספק ולא נכנע לרכלנות, שמועות ופחדים, נוכל לגלות את האמת ונחווה את המציאות כפי שהיא - טובה יותר ממה שנראה לנו.

שגיא מנדלבוים עוסק בהומיאופתיה קלאסית ומנהל את פורום הטארוט בוואלה! בעל ניסיון של 16 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות, אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר
  • עוד באותו נושא:
  • טארוט

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully