וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פקק תנועה

נדמה לכם שאתם יודעים מה אתם רוצים, אבל בהרבה מקרים הרצון האמיתי שלכם מופעל על אוטומט. חלק ראשון

זיו אלוני ואני מתרגלים ומלמדים שנים רבות חלימה מודעת. במאמר זה העליתי על הכתב שיחה, שבה דיברנו על כמה מהנושאים החשובים בעולם החלימה: על הרצון, הכוונה, על התנועה הפנימית ועל איך כל אלו קשורים עם הגדלת הכוח הפנימי.

אני: כשאני פוגש את המילה רצון אני ממיר מושג חשוב זה למושגים שלי. את דיברת על המושג 'תנועה פנימית' ואמרת שהוא קשור לרצון, הזכרת את המושג הזה בנשימה אחת עם 'יכולת בחירה' ועם 'הגדלת הכוח האישי'. אני חושב שהגיע הזמן להרחיב את הרעיונות האלה לסדרת מאמרים חדשה.

כשאני מדבר על הרצון אני מתייחס לשני היבטים מוכרים: ראשית, קיים הרצון הפנימי שלנו, האמיתי, המקורי, לו ברוב המקרים אנו לא מודעים. ויש את הרצון שאנו רוכשים במשך השנים שהוא ביטוי של הפרסונות השונות אותן החברה מגדירה. רבים מהאנשים עושים בחירות לא רצוניות ויש, לדוגמה, שאפילו מתאהבים ומתחתנים בניגוד לרצון הפנימי שלהם, רק בגלל שזה מה שמקובל. במקרים אלו אנשים אלו חיים עם עצמם באיזשהו קונפליקט כי זה לא מה שהם תמיד רצו. יכולים להיות כאלה שלא בנויים להתאהב, שזה לא הרצון הפנימי שלהם, שיש להם "ייעוד" אחר ולכן אחרי 5-10 שנים הם פתאום מתגרשים ומחליטים להגשים את עצמם במקום אחר וחיים חיי פרישות, או חיים בסגנון אחר.

אלו המושגים שלי, אבל את מחברת את הרצון עם משהו עמוק יותר, עם תנועה פנימית ועם היכולת להגדיל את הכוח הפנימי שלנו. לדעתי יש בחיבור הזה מסתורין, משהו שצריך לגלות, משהו שכשנגלה אותו נוכל להתחבר לאחד מהרעיונות הגדולים של החיים, נוכל להבין את הבסיס לרצון שלנו, שהוא הבסיס להבנת הייעוד שלנו ולהגדלת הכוח הפנימי שלנו.

תנועה חיצונית ותנועה פנימית

זיו: לימוד 'תנועה פנימית' מהווה בסיס להכנה לחלימה מודעת וליכולת לפעול באופן רצוני בחלומות. אך כדי לדבר על תנועה פנימית אני צריכה ללכת תחילה צעד אחד אחורה ולהתחיל בשאלה: מה זה בכלל תנועה. כשאני מלמדת על תנועה פנימית אני מתחילה בהסבר על תנועה חיצונית, אז מה זה אומר לעשות תנועה חיצונית?

אני: לזוז עם הגוף?

זיו: כן, לפעול פיזית עם הגוף. הזזת הגוף באופן הנראה מבחוץ. יש כמה אופנים של תנועה חיצונית – למשל, כאשר דוחפים אותנו. במקרה זה התנועה החיצונית שלנו אינה רצונית ואינה נובעת מתנועה פנימית. בכל שאר המקרים של תנועה חיצונית, בין אם היא רצונית או לא רצונית, מעורבת תנועה פנימית. למשל, בתנועה חיצונית אוטומטית תגובתית, כגון אינסטינקט, אנחנו מזיזים את היד באופן אינסטינקטיבי אם נגענו במשהו חם מאוד, או תנועה חיצונית תגובתית כגון בריחה ממשהו מפחיד שראינו. התנועות החיצוניות האלו תלויות בתנועות פנימיות כמו תחושות פיזיות, מחשבות ורגשות.

אני: מיד כשנכנסתי לחדר הדלקתי את המזגן, ולמרות שזו תנועה שלכאורה באה מבפנים, גם זו הייתה תנועה חיצונית לא רצונית, כיוון שהיא תוצאה של משהו חיצוני: לגוף שלי היה חם, והגבתי. תנועה פנימית, אם הבנתי נכון, צריכה לבוא מבפנים, ללא קשר עם משהו חיצוני או השלכות של משהו אחר. היא חייבת לבוא אחרי עצירה, בחינה של המציאות ובחירה מחודשת. אך גם אם למשל אעצור לרגע את הכל ואבחר ללכת לארון, להוציא כובע וללבוש אותו, זו אמנם תהיה תנועה חיצונית הבאה מתנועה פנימית שהיא לא מתגלגלת או לא קשורה למשהו, אך גם זו אינה תנועה פנימית, אלא פעולה המתקרבת להבנה של מה זו תנועה פנימית. מה זו, אם כך, תנועה פנימית?

זיו: תנועה פנימית יכולה להיות החלפה של מחשבה אחת באחרת, החלפת רגש מסוים ברגש אחר או העברת התחושה הפיזית בין איבר לאיבר. המחשבתי, הרגשי והפיזי קשורים זה לזה, ויכול להיות כאב שיגרום לתחושה רגשית לא טובה שתעורר מחשבה ולהפך, יש הרבה משחק ביניהם. תנועה פנימית שהיא לא רצונית, פעמים רבות היא המניעה את בני האדם בחיים ולעיתים אנחנו מאמינים שאנחנו מבטאים רצון עצמאי אבל זה בעצם נובע משרשרת אירועים שהתרחשו והביאו אותנו לרצון מדומה.

כשאנחנו שמים לב לתנועות הפנימיות שלנו - לתחושות הפיזיות, לרגשות ולמחשבות, כדאי לשים לב גם לסביבה. הרבה דברים מתוך מה שנדמה לנו שהם רצונות שלנו, נובעים ממשהו שקרה בעולם. זה יכול להיות משהו שמישהו אמר, זה יכול להיות רעש, קור או חום, כל מיני דברים שמתרחשים בסביבה ומעוררים את החוויות האישיות שלנו, משום שהם קשורים בהיסטוריה האישית, בחוויות ובזיכרונות שלנו.

התחלה של חירות אישית

אני: מה לגבי כאב, האם הוא משפיע על התנועה הפנימית?

זיו: כן, גם כאב וגם תחושה של גירוד. לדוגמה, אם מגרד צד אחד בגוף, תשומת הלב מופנית אל המקום הזה באופן אוטומטי. אם לדוגמה מתרגל חש בעת התרגול גירוד ביד ימין הוא יפנה את תשומת הלב לאותו מקום ביד שמאל, כלומר, הוא יתנגד לתנועה הפנימית האוטומטית, המושכת את תשומת הלב למקום המגרד. אותו דבר בכאב, אם כואב לך אזור מסוים תשומת הלב נעה לשם באופן אוטומטי וגם מתקבעת שם, וככל שהכאב יותר חזק, יותר קשה להפנות את תשומת הלב לחלק אחר בגוף.

זה דומה לתרגול שעושים בוויפאסאנה. הם אומרים: אל תיצמד לתחושות בגוף, לגירוד או לכאב, פשוט תניע את התודעה על הגוף מתוך תנועה רצונית לפי הסדר של המדיטציה שנקבעה. זו פרקטיקה מאוד בסיסית.

אני: גם בשיטה הנקראת 'אווטאר' יש המון דגש על תנועה פנימית ברמה הזו. יש להם תרגילים מדהימים - איך, למשל, לנטרל כאבי ראש. הם עושים זאת על ידי טכניקה שבאמצעותה מסיתים את המודעות מהכאב, ופתאום הכאב עובר.

זיו: התנועה הפנימית הלא רצונית, שלא קשורה בגוף, תהיה במחשבות וברגשות. זה יכול להיות זיכרונות שעולים כתוצאה ממשהו שהתרחש בסביבה שלנו וזו יכולה גם להיות תגובה רגשית למשהו שמישהו אמר לנו. אחת התנועות הפנימיות שקשה לעשות אותן היא תנועה רגשית. כאשר מתרחש אירוע רגשי מעמת או מצב סטרס, לעתים אנשים חווים חוסר יכולת לנוע, מעין 'קיפאון' רגשי. כאשר החוויה הרגשית משתלטת על התודעה ותנועת החיים שלנו נעצרת, בכדי לצאת ממצב זה ולפעול באופן רצוני צריך להפעיל כוח התנגדות מאוד חזק.

אני: ולפעמים אנחנו לא רוצים להתנגד. למשל, בתהליך של אבל אנשים רוצים להתאבל, לא רוצים לאבד את זה עדיין.

זיו: הרעיון הוא שכל אחד יבחר את הבחירה הנכונה ביותר עבורו וזה נכון גם לגבי הבחירה להתאבל, לא צריך לברוח מכל תנועה פנימית, כדאי פשוט להיות מודע אליה בזמן התרחשותה. תנועה פנימית רצונית היא התחלה של חירות אישית, זה לקוח מספרו של רודולף שטיינר 'הפילוסופיה של החירות'. בדיון על תנועה פנימית מתחילה שאלת הרצון. למעשה, השאלה היא האם אנחנו פועלים באופן אוטומטי תגובתי או שאנחנו פועלים מתוך כוח פנימי עצמאי?

תנועה פנימית רצונית, פעולה מכוח עצמנו, מצריכה עצירה. כלומר, לעצור את שרשרת האירועים האוטומטיים בחיינו. ניתן לדמות את זה למי שמוציא חלק מקוביות הדומינו שסודרו בצורה כזו שיפילו את שאר הקוביות בשורה - העצירה היא יצירת פער כלשהו ברגע נתון המאפשר לנו להפסיק את 'אפקט הדומינו' בחיים שלנו.

© זיו אלוני היא מתרגלת ומדריכת חלימה במשך שנים רבות. ב-2007 נסעה להודו למסע חיפוש מעמיק אחר החלומות והכוח הטמון בהם, ושם למדה חלימה מודעת אצל יוגים הודים ונזירים טיבטים. במהלך המסע חייתה במנזר נשים טיבטי בצפון הודו שם למדה פרקטיקות חלימה בודהיסטיות.

©שגיא מנדלבוים החל את דרכו בתקופת הצבא במפגש מקרי עם מורה ייחודית, שהוליד שלוש שנים של חניכה לא שגרתית ללימודי טארוט. במהלכו נלמדו לא רק טארוט כי אם גם מיסטיקה ורוח. כיום עוסק בהומיאופתיה קלאסית, ובעל ניסיון של 16 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושאי טארוט וחלומות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully