וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרויקט של רוני לבבי

חנה מזל טוב

14.4.2010 / 1:10

אחרי שעיצב חללים ומוצרים הבין שייעודו האמיתי הוא עיצוב מציאות טובה יותר. הוא קורא לכם לעשות את זה יחד אתו

אני פוגשת את רוני לבבי בבית הקפה השכונתי. חיוך לבבי נסוך על פניו ואני מיד חושבת כמה השם הולם אותו. על אפו יושבים משקפיים מעוצבים, פרי ידיו. מהצוואר משתלשלת שרשרת עם תליון עץ יפה שמושך את עיני. בהמשך יתברר שהשרשרת הזאת היא חוליה חשובה בשיחה שלנו ובפרויקט עיצוב המציאות של לבבי.

נחשפתי לראש המיוחד שלו לקראת פסח, כשמצות בצורת לב פרי עיצובו הוצגו בטלוויזיה (מסתמן ש"לב" הוא גורם מפתח בכל הקשור אליו). יצרתי איתו קשר כדי לראיינו במסגרת פרויקט לימודי, ומצאתי את עצמי נשאבת לסיפור גדול ומעניין הרבה יותר. לבבי, איש כבן 40 עם פני ילד, נשוי + 2, עוסק בעיצוב "מחוץ לקופסה". אני שואלת אותו היכן למד.

לבבי: "האמת היא שלא למדתי בצורה מסודרת, אבל איפה לא למדתי... בכל רגע אני לומד. אני מסתכל על אנשים, מתבונן על ההתנהגות שלהם, מנסה לקלוט את הרצונות שלהם ולפעמים מזהה רצונות עוד לפני שהאנשים מודעים אליהם. מבחינה טכנית למדתי הרבה תחומים, פשוט כדי שיהיו לי כלים ליישם את החזון שלי. קורס באדריכלות, לימודי תוכנות עיצוב, אנימציה ועוד. בכל פעם שעולה לי רעיון שאיני יכול להגשים אותו, אני לומד טכניקות חדשות".

בזמן שאנחנו מדברים הוא מסיר את משקפיו ומנקה את העדשה. להפתעתי העדשה נשלפת מהמסגרת והוא מדגים לי את העיצוב הפרקטי בזמן אמת. הוא עושה זאת בצורה טבעית ומופתע בעצמו מההתלהבות שלי. הוא מספר לי על השלבים של הפיתוח, והכל נראה אתו כל כך טבעי ומובן מאליו. מסגרת המשקפיים עשויה פלסטיק ללא ברגים - פשוט מסגרת חלקה בעיצוב שעושה חשק להיות קצר ראייה. העדשות יושבות בתוך המסגרת, וניתן לשלוף ולהכניס אותן בקלות. רוני מספר שיש לו 6 מסגרות בצבעים ודגמים שונים וכך הוא יכול להחליף משקפיים לפי החשק, בלי להחליף את העדשות.

הבנת הנראה

אני שואלת אותו על השרשרת המעניינת, מניחה שגם היא בעיצובו. הוא מסיר אותה ונותן לי לראות. על השרשרת מאוירים אנשים אוחזים ידיים ועליה חרוט המשפט "כולנו גוף אחד, כל אחד עולם ומלואו". לבבי אומר שזאת תגובת השרשרת שהוא רוצה לייצר, המציאות שהוא רוצה לעצב.

עד היום עיצב לבבי עבור חברות גדולות וחזקות מגוון עצום של מוצרי צריכה, קידום מכירות, היכלי מכירה ועוד. מעיצוב מוצרים עבור קוקה קולה, דרך עיצוב חלל תצוגה לקולקציה השנתית של "אדידס" ועד עיצוב קמפיין עבור נסטלה, שזיכה את אוסם בפרס נסטלה העולמי. כך גם חברות רכב, בנקים, אופנה, בתי קפה ומסעדות נהנו מהכישרונות היצירתיים שלו.

"עיצבתי המון אובייקטים. ממוצר יחיד עד לחללים שלמים ויצירת אווירה כוללת, אבל כל הזמן הרגשתי שמשהו חסר לי, שהעיסוק בחומר ובחיצוניות מבטאים רק חלק קטן ממה שאני רוצה ויכול לתת לעולם. אני יודע שזה נשמע קצת מגלומני, אבל הרגשתי שהתברכתי במשהו שאני קורא לו 'הבנת הנראה' - הבנה לגבי המהות שלנו. ההבנה שכולנו חלק מגוף אחד גדול יותר, כעובדה מוחלטת שאינה ניתנת לבחירה".

"חשבתי לעצמי שאם אני יכול לעצב ולהשפיע על חוויות צרכניות, למה לא להשתמש בכישורים שלי ולעצב מציאות טובה יותר? אני חושב שרוב האנשים מרגישים את זה בצורה זו או אחרת אבל לא מצליחים לעשות את השינוי ההתנהגותי שמתבקש מהתובנה הזאת. אני אתן לך דוגמה: תראי את הבחורה שחוצה כרגע". אני מסתכלת על המיני דרמה היומיומית: בחורה חוצה את הכביש באור ירוק ונהג חסר סבלנות שרוצה לפנות ימינה מצפצף לה. קצת צעקות מצדו, כמה צעקות מצידה, וממשיכים הלאה.

"תראי את הנהג", ממשיך לבבי, "הוא עצבני והוא פורק עליה את העצבים. היא, שהיתה רגועה עד לפני דקה, יכלה לבחור איך להגיב: האם להידבק בתוקפנות שלו (כמו שקרה לה) או לדבוק ברוגע שלה, ולאפשר לו להידבק בשלווה הזאת? התגובה שלנו יוצרת תגובת שרשרת שמשפיעה על כל אספקט בחיינו ובחיי הסובבים אותנו. זה כולל חיות וצמחים. כל פגיעה שלנו במישהו, בהכרח פוגעת גם בנו, כי אנחנו שייכים לאותו גוף, אותו שלם".

"השרשרת שאני עונד היא סמל לתובנה הזאת. כשאני עונד אותה אני מחוייב לעשות טוב למען הסובבים אותי ולמען עצמי. אין סתירה בין שני הדברים כשמבינים שכולנו אותו גוף. השאיפה שלי היא שכל מי שמוכן לקבל על עצמו את הערך הזה יענוד את השרשרת ויתחייב לעיצוב מציאות אחרת, בה כולנו מתחשבים בסביבה ורואים בכך אינטרס משותף שכולם מרוויחים ממנו".

מה הניע את המפית?

בינתיים עפה עליי מפית ולבבי מנצל את המאורע הקטן הזה להזדמנות נוספת לחלוק אתי את משנתו. "את מגדירה את עצמך כרוחנית?" אני מרגישה אי נוחות לשמע השאלה. אני אחד האנשים הפחות רוחניים שיצא לי להכיר, אבל מצד שני, אני לחלוטין מזדהה עם דבריו של רוני, והם נראים לי רציונאליים לחלוטין. "מה הניע את המפית?" הוא שואל. אני מרימה גבה וחצי ושולפת בהיסוס: "הרוח"? מבחינת רוני נתתי את ההוכחה הניצחת לקיומה של הרוחניות בכל רגע נתון.

"הרוח אינה ניתנת לתפיסה", הוא מחייך, "אנו תופסים אותה באמצעות התוצאות שלה. זו בעיניי אינטליגנציה רוחנית - היכולת להבין שדברים אינם קורים ללא גורם מניע. היכולת לקבל שקיימת אנרגיה הנסתרת מעינינו אך את תוצאותיה אנו חווים בכל רגע. חלק מהאנרגיה הזאת היא הבחירה שלנו איך לנהוג עם עצמנו ועם סביבתנו. ההבנה שכולנו גוף אחד, ממש כמו הגוף שלנו. כל אחד מאתנו הוא תא בתוך השלם, שמתקשר עם תאים אחרים, מזין אותם וניזון מהם, ורק איזון עדין והרמוניה שומרים על גוף בריא ונפש בריאה".

התובנות הללו הובילו את לבבי ליצירת פרויקט שאותו הוא מכנה "אנשים יוצרים מציאות", ושעניינו הוא עיצוב מציאות טובה ובריאה יותר. "הפרויקט הזה", מספר לבבי, "נולד מתוך ההבנה שכולנו גוף אחד ואנחנו קשורים זה בזה. בנתינה לאחר אנו מפרים את הגוף בו אנו חיים, או במילים אחרות - לתת זה הכי טוב שאפשר לקבל. אני מזמין כל אדם להצטרף לפרויקט - לא מדובר בדת אלא בתפיסה חובקת עולם שכל אחד יכול להתחבר אליה מבלי לוותר על אמונותיו".

"מלבד זה, אדם המעוניין להיות חלק מתגובת שרשרת אנושית, מוזמן לענוד את התליון. ענידת השרשרת הינה התחייבות עצמית לעשות מדי יום מעשה טוב למען האחר, מחוץ לשגרת היום. זה גורם למי שמתחייב לכך להיות מודע לבחירותיו הטובות כלפי עצמו, וכלפי הסביבה. שום מעשה לא נעשה כלאחר יד אלא מתוך מודעות ורצון. זאת האנרגיה, הרוח, שמניעה אותנו והופכת את קיומנו לבריא יותר, מלא יותר, שמח ועשיר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully