וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לבעיות שיר מזמור

יצחק אהרון

21.1.2010 / 8:30

לפי הקבלה, מי שחפץ למשוך לעצמו אור גדול ושפע רב, כדאי שיקרא בתהילים בכל יום. איזה מזמור מתאים לכל צרה, בעיה ועניין?

בשנים האחרונות החלה מגמה מבורכת של התעוררות רוחנית ונהירה המונית גלובאלית אל עבר תחום הקבלה, הרוחניות והמיסטיקה היהודית. תחושת הרעב הנפשי למעט מזון רוחני הינה תופעה מדוברת שמתגלגלת בשנים האחרונות, ורבים מוצאים עצמם תוהים ולומדים את השיטה והדרך להרגשת מציאות האור העליון. אחד המוטיבים הבולטים המיוחסים לעניין זה הוא קריאת מזמורי תהילים בכל יום - דבר עצום שמושך אור גדול ושפע רב אל האדם.

כידוע, ספר תהילים מיוחס לדוד המלך, ככתוב בתלמוד הבבלי:
"דוד כתב ספר תהילים על ידי עשרה זקנים..." והוא הספר הראשון הפותח את חלק הכתובים בתנ"ך . הוא מורכב ממאה וחמישים מזמורים שונים (קיים מזמור נוסף - קנ"א, שנמצא בין מגילות מדבר יהודה ושאינו נכלל בספר תהילים), שכל אחד מהם הוא יצירה עצמאית וסגורה בפני עצמה. לעומת זאת חז"ל טענו שיש 147 מזמורים : "מאה ארבעים ושבעה מזמורים שכתוב בתהילים כנגד שנותיו של יעקב" (ירושלמי שבת ט"ז). ישנם הסוברים כי ככל הנראה חז"ל ראו במזמורים א'-ב', ט'-י', ק"ו-ק"ז - מזמור אחד.

מזמרים בבית המקדש

על פי המסורת היו הלוויים מזמרים פרקי תהילים בבית המקדש בזמן הקרבת קורבנות, ובמיסטיקה היהודית נהוג לייחס לתהילים סגולות רבות וכוח רוחני אדיר המסוגל לשמירה, להגנה ולעורר רחמי שמים. עדות לכך ניתן למצוא בקרב ציבור גדול של מאמינים הנוהגים לקרוא תהילים בשעת דחק וצרה, במקרה סכנה, על מיטת חולי ובכל עת שבה האדם חש נזקק לסיעתא דשמיא ולתחושת קרבה עם בוראו.

את ספר תהילים נהוג לחלק כנגד חמישה חומשי תורה, ומאה וחמישים המזמורים שבו מחולקים באופן הבא: החלק הראשון כולל ארבעים ואחד מזמורים, השני כולל שלושים ואחד מזמורים, השלישי והרביעי כוללים שבעה עשר מזמורים כל אחד, והחמישי ארבעים וארבעה. חלוקות נוספות של הספר הן לשבעה ימי השבוע ולשלושים ימים. כל זאת על מנת לאפשר את קריאת הספר במהלך שבוע שלם או חודש תמים.

את פרקי התהילים ניתן לקטלג לשלושה חלקים: אישיים (רועי לא אחסר), לאומיים (בצאת ישראל), ואמוניים דתיים (מלך הכבוד). חכמת הקבלה רואה בקריאת תהילים סגולה נפלאה לאין ערוך ומייחסת לכל מזמור משמעות סגולית משל עצמו. בדברים הבאים אגיש את פרקי התהילים המועילים לכל צרה, בעיה ועניין. דעו כי חכמי הסוד לימדו שהקורא תהילים מתוך כוונת הלב גורם להגבהת מזלו, משחרר עיכובים ומושך אל עצמו שפע רב הן ברוחניות והן בגשמיות.

להביט אל השמים

*לזיווגים: סגולה נפלאה מאת "בני יששכר" (רבי צבי אלימלך שפירא זצ"ל), לקרוא מזמור קכ"א (שיר למעלות) ארבע פעמים ביום. ובנוסף, טוב לקרוא מזמורים: ל"ב, ל"ח, ע', ע"א, קכ"ד, נ"ה.

*למי שיש לו אויבים המעיקים עליו: לקרוא מזמורים י', מ"ח, צ"ד.

*למי שעומד לפני דין ומשפט: טוב לומר מזמורים ד', כ'.

*לפני ראיון עבודה או פגישה חשובה: ח', ע"א, ע"ב, ע"ח.

יצחק אהרון הוא מייעץ, חוקר ומרצה, ראש מרכז "חכמה".

*למי שאבדה פרנסתו: מ"א, מ"ב, מ"ג.

*לפחדים, חרדות ולחצים נפשיים: סגולה נפלאה ביותר לאחוז בקבוק מים בשתי הידיים ולומר מזמור צ"א 7 פעמים ברציפות. בסיום יש לפתוח את הבקבוק, לברך ברכת "שהכל נהיה.." ומיד ללגום מהמים 7 לגימות - בבוקר, בצהריים ובערב לפני השינה. כך יש להמשיך ולשתות את המים עד תום.

*למי שנפגע בעין רעה: יש לומר מזמור ל"א בתהילים בכל יום בבוקר ולהביט אל השמים.

*להצלחה במסחר ובעסקים: מזמור כ"ט בכל יום בזמן שחרית.

*למקשה להרות ולזרע של קיימא: ק"ב, ק"ג.

*למפלת נפלים - מי שהריונותיה אינם מוצלחים: תאמר מזמור א' בכל יום בבוקר, ואם נפקדה להריון תאמר זאת 3 פעמים בכל יום.

*לבריאות הגוף: טוב לומר מזמור פ"ד בכל יום ולתת צדקה .

*לנמצא בסכנה ובצרה: לומר מעומק הלב ובכוונה גדולה מזמור כ"ו.

*לשלום הבית: על האשה והאיש לומר מזמור צ"ח בכל יום כולל שבת.

*להלל, להודות ולשבח את הבורא על חסד שנעשה עמך: לומר בשמחה רבה מזמור ק"נ.

*למי שיוצא לדרך ארוכה ורחוקה: לומר מזמור ל"ד ביום הנסיעה.

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully