וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זה תמיד אהבה

יצחק אהרון

7.1.2010 / 8:30

אין באמת אפשרות לנסח את עוצמת הרגשות וסערת הנפש שאדם מרגיש כשליבו יוצא אל אדם אחר. אז איך הקבלה מסבירה אהבה בכל זאת?

אדגיש כי אין בנאמר להלן כדי להכיל את העולם האינסופי הקרוי אהבה ואינני מתיימר להגדיר את מהותה של האהבה, אלא לתת תובנות נוספות העשויות להעשיר את עולמנו הפנימי בנושא אהבה וזוגיות בין גבר ואישה על דרך חכמת הקבלה.

"עזה כמוות אהבה וקשה כשאול קנאה רשפיה רשפי אש" (שיר השירים ח' ו' ): פסוק זה מקפל בתוכו חשיבה עמוקה מאד של החכם באדם, שלמה המלך, המתאר את כוחה ועוצמתה של אהבת אמת, אך אינו מסביר בשום אופן מהי אהבה באמת.

הייתכן כי אין באף מקום בתורה ובספרות הקודש הסבר מפורט ומקיף המבאר בצורה עניינית מהי האהבה?
התשובה לכך היא חצויה - לגלוי ולנסתר. החלק הגלוי מובא בכך שאבני היסוד הבונים אהבה מצויים בכתובים במשמעויות כבדות משקל, ומהם ניתן לשאוב את כלל החוקים הפועלים בין גבר ואישה לצורך יצירת אהבה וזיווג ראוי. החלק הנסתר מובא בקבלה הקדושה בדרך של הצפנות, עשר הספירות ומסע לתוך נפש האדם, ובכך מגדירים מהי אהבת אמת על כל משמעויותיה: אהבה, כבוד, מיניות, נאמנות והתמסרות.

הנאהבים והנעימים

כמעט כל גדולי המוחות בכל הזמנים - פילוסופים, פסיכולוגים ואנשי דת ענקיים, תהו וחקרו את פשר הרגש האוניברסלי הנקרא אהבה. המסקנה העיקרית שאליה הגיעו, היא שאין אפשרות מעשית לקבוע ולהכיל בנוסחה אחת את עוצמת הרגשות וסערת הנפש כאשר אדם מרגיש כי ליבו יוצא לאדם אחר. שכן האהבה היא נשגבת מבינתו של האדם ומושרשת עמוק בחכמת הלב. היא משולה לאינסוף של צבעים וגוונים, וכשם שאין שני אנשים זהים כך גם פני האהבה.

בין סוגי האהבה השונים ניתן להבחין באהבה שאינה תלויה בדבר, כאהבת דוד ויהונתן, ובין אהבה התלויה בדבר (מסכת אבות). האחרונה משמעותה שעלינו לדעת לתת מעצמנו, ובכך נזכה לקבל. אמנם, לא תמיד כל נתינה חייבת בקבלה מיידית, אך במכלול היחסים חשוב שיהיה איזון בין השניים אחרת לא תתקיים אהבה התלויה בדבר.

המיניות ופירות האהבה

ספירת הכתר, שהיא הספירה העליונה בעשר הספירות ואיננה משויכת לעולם הגשמי, מייצגת את עולם הרגש שלא תמיד נהיר לאדם, ומכאן סודותיו נסתרים כסודות הלב. ספירת היסוד מייצגת את המיניות, הנאמנות, וההתמסרות (נוכחות הזכר ופתיחות הנקבה), ונוגעת בפירות האהבה - ילדים.

ספירת הדעת מייצגת את האינטימיות הרגשית, כאשר יש להבחין בין לדעת על אודות בן הזוג ובין לדעת אותו ממש. כלומר, לחוות את ההוויה הרגשית של להיות בן הזוג ולנסות להעמיד את עצמך במקומו. ההכרה בכך עשויה לחסוך סבל ומכאוב רב, דווקא בשל העובדה שאנו ממהרים לדון את הצד שכנגד ולא משתדלים מספיק להיכנס לתוך נבכי נשמתו, ולדעת היטב את צפונות ליבו. שנאמר: "אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו".

נשמה בנשמה

השילוב בין ספירת הכתר העליונה ובין ספירת היסוד מביאים את האדם למימוש כלל הפוטנציאלים הגלומים באהבה. בזוהר נאמר "גופא בגופא נשמתה בנשמתה": ארבעים יום לפני יצירת הוולד יוצאת בת קול מהשמים ומכריזה כי בת פלוני תזווג לבן פלוני. דהיינו, הזיווג בין גבר לאישה נקבע טרם הולדתם,
ומהשמים מתחייבים לכך שלזוג תהיה אהבה ראויה וזיווג עליון, או בשמו הקבלי - זיווג מלכות.

הזיווג מתחלק לשניים - גופני ורוחני, והקורלציה ביניהם תפקידה להפרות ולהעשיר את עולם האהבה הפרטי של הזוג. יחד עם זאת, לא כל זוגיות מסומנת כהצלחה מזהירה בשל סיבות רבות ומגוונות. הבולטת ביניהן היא חוסר הקשבה, והתייחסות לפרטים הקטנים במקום לראות את התמונה הגדולה. בסופו של דבר, זה גורע מאיכות הקשר והדרך לניתוק הרגשי קצרה.

יצחק אהרון הוא איש קבלה, ראש מרכז "חכמה".

sheen-shitof

הסוד? שחיית חתירה

ביקור קצר בבריכה שינה לי את החיים - וגם לכם זה יקרה

בשיתוף TI SWIM
  • עוד באותו נושא:
  • אהבה
  • קבלה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully