פנים אל מול פנים

חלמתם שנופלת לכם שן או שאתם לא שומעים טוב? איברי הפנים חושפים את מה שעובר עליכם - גוף האדם בחלום, חלק שלישי

שגיא מנדלבוים
23/08/2009

גוף האדם הינו המקדש שלנו, בו שוכנת הנפש הנצחית (כנראה). תפקידו של גוף האדם, שאינו נצחי, הוא לא רק לשרת את הנפש, כי אם גם ללמד, להדריך ולהוות כלי דרכו ניתן ולהבין את התסכולים, הקשיים והמכאובים של הנפש.

את הנפש אין אנו יכולים לראות או להרגיש ישירות, אולם ידוע שהעיניים, למשל, הם ראי הנפש, ולא רק הן; למעשה כל איבר מייצג חלק מהנפש והוא חלק מהחידה הגדולה ביותר – מי אנו באמת?

מקובל לחשוב שחלום על איבר גוף מייצג בריאות, אך בפועל זה לא כך. איברי הגוף מבחינה סימבולית מייצגים אלמנט נפשי ורוחני הקיים בחיינו, וחלום בו יופיע איבר פגוע מסמל קושי וכאב, לאו דווקא פיזי כי אם נפשי, איתו אנו מתמודדים בחיי היום יום.

גוף האדם הנו ממלכה קסומה בו כל איבר מתגלה כחלק בפאזל המשלים את ה"אני". בשלושת המאמרים הבאים אני מזמין אתכם להתחיל להכיר ממלכה חשובה זו.

לפני שאמשיך, חשוב לי להזכיר לאלו שלא קראו את המאמרים הקודמים, כי לפני שאנו נגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש בחיי החולם, ורק לאחר מכן, משנשללה אפשרות זו, אנו יכולים להתחיל לפרש אותו. כך למשל, גבר המתחיל להקריח, סביר שיחלום על איבוד שיער, אך אין זה אומר שחלומות אלו מייצגים בעיות הקשורות בתפקודו כגבר.

ממלכת גוף האדם מתחלקת לשלושה חלקים בסיסיים: הגפיים (ידיים ורגליים, בהם עסקנו במאמר בגיליון אוקטובר), הגוף (בו עסקנו בגיליון הקודם) והראש (בו אנו עוסקים היום). במאמר זה נעסוק באיברי הגוף המייצגים את החושים שלנו: היכולת לראות את מציאות, להקשיב לסביבה שלנו, להריח ועוד.

עוד בוואלה!

בעקבות ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

העיניים

העיניים מבטאות קודם כל את הרגשות והן מדברות מבלי לומר דבר. הן מבטאות עצב, שמחה, טוב לב וכש"אנו מסתכלים בעיניים" הן לא ישקרו. בזכותן אנו יכולים לראות מה קורה בעולם החיצוני, ואנו נוטים לסמוך יותר על עדות ראייה מעדות שמיעה. ראייה מטושטשת בחלום, או עיניים מכוסות מצביעות על ניסיון של תת המודע להראות לחולם שיש לו חוסר יכולת לראות את המציאות, לראות את האמת.

יש הבדל בין מצב בו מסתירים לנו בחלום את שדה הראייה - עיניים מכוסות, אנשים העומדים מולנו ומסתירים - לבין מצב בו אנו מסתירים לעצמנו - שמים ידיים על העיניים, לובשים משקפי שמש וכדומה. בשני המקרים איננו רואים את המציאות כפי שהיא, אולם ההבדל הוא שבמקרה הראשון אנו מתקשים לראות את המציאות מסיבות שפחות תלויות בנו, בעוד שבמקרה השני ייתכן ואנו עצמנו לא רוצים לראות את האמת.

האוזניים

גם האוזניים הן האיבר המאפשר לנו לתקשר בינינו לבין העולם החיצון. בחלום הן מייצגות את היכולת שלנו להקשיב, להבין את המסרים הניתנים על-ידי הסביבה. גם כאן יש הבדל גדול בין מקרה בו אנו לא מסוגלים לשמוע כיוון שיכולת השמיעה שלנו מוגבלת, לבין מקרה בו אנו מכסים את האוזניים ולא מאפשרים לעצמנו להקשיב לאחרים.

פה

הפה הוא איבר דרכו אנו מתקשרים החוצה, אל העולם. חלום מאד שכיח הוא כזה בו אנו רוצים לדבר, אך הקול לא נשמע, יוצא חלש או לא ברור. חלום זה יכול לייצג תסכול שיש לחולם מכך שהוא לא מצליח לבטא את עצמו, או לחלופין שלא מקשיבים לו. בשונה מהגרון, המייצג את היכולת שלנו לתקשר, הפה מייצג את היכולת שלנו לדבר.

שיניים

כיוון שסימבול השיניים בגישה היונגיאנית כל-כך שונה מהגישה הקבלית (בה לרוב שיניים מייצגות מוות), כאן המקום לכתוב את ההסתייגות שלי מפתרון חלומות על-פי הקבלה.
פתרון החלומות על-פי הקבלה מתבסס על משנתו של הרמב"ם, אולם דברים רבים השתנו ב-800 השנים שחלפו מאז תקופתו של אחד מגדולי הדור. השוני הגדול והמהותי הוא באיכות החלומות וסוגי החלומות. הסברה היא שבעוד שבתקופתו של הרמב"ם היו חולמים לעיתים נדירות ורוב החלומות היו "נבואיים" מיסודם, הרי שכיום החלומות הם נפוצים מאד ומבטאים משמעות פסיכולוגית. הגישה של הרמב"ם מתאימה יותר לחלומות נבואיים, אולם כיוון שחלומות נבואיים כמעט ולא קיימים כיום, הרי שמעטים המקרים בהם הגישה הקבלית אכן תקלע למטרה.

השיניים הן האיבר בו אנו נעזרים כדי לאכול. כיוון שהאוכל (עליו כתבתי בגיליון פברואר 2008), הינו סימבול המייצג את החיים, הרי שהשיניים מייצגות את היכולת שלנו ליהנות מהחיים, "לטרוף" אותם. איבוד שן יכול להראות שיש לנו קושי להפיק מהחיים את מה שהיינו רוצים.

בטבע השיניים משמשות כלי התקפה והגנה. כשחיה חושפת את שינייה, היא לא מנסה לחייך, אלא מזהירה: "אל תתקרבו!". חלום בו נופלת לאדם שן, יכול להצביע על תחושה שאובדת לו היכולת להגן על עצמו, או להילחם על מה שחשוב לו.

אף

כשאנו אומרים: "אני מריח שמשהו לא בסדר", אנו מודעים לכך שאין באמת סוג ריח "לא בסדר", ואנו בפועל משתמשים בסימבול האף כמטבע לשון. האף מסמל את היכולת שלנו לחוש את הבלתי מוחשי. הוא האיבר המייצג את החוש השישי, ואת היכולת להרגיש תחושות מוקדמות.איך נוכל לראות את זה בחלום? אף פצוע, חבוש, צינון יכולים להצביע על העדר יכולת "להריח שמשהו לא בסדר".

שיער

סימבול השיער משתנה בהתאם למין החולם:

אצל נשים השיער מסמל את הנשיות, החיוניות, היופי והיכולת למשוך גברים. חלום בו שיער האישה נושר יכול לייצג תחושה שנשיותה נשחקת, שהיא פחות יפה ושהיא מאבדת את הביטחון שלה לגבי היכולת שלה למשוך גברים.

אצל גברים השיער מייצג את האון. בחלום השיער מסמל את מקור כוחם הגברי, ואת העובדה שהם יכולים לכבוש, להצליח, או במילים אחרות להיות "גבר, גבר!". אצל הגברים השיער יכול גם לייצג את תחושת האחריות כלפי המשפחה, במיוחד סביב הנושא הכלכלי. איבוד שיער יכול לרמז על תחושה של החולם שהוא מאבד את מקומו כ"גבר" של המשפחה, שאונו פוחת ושהוא "שווה" פחות.

חלום לדוגמה

"בחלום אני שוחה בבריכה ולפתע, לאחר זמן מה (שנראה די ארוך בחלום), אני רואה את בעלי מגיע. אני שוחה לשפת הבריכה כדי להגיד לו שלום (ואולי גם לקבל נשיקה), וככל שאני מתקרבת, מתברר לי שהוא הגיע כדי להגיד לי משהו, הוא מדבר, אך אני לא שומעת אותו. תחילה אני לא שומעת כיוון שאני רחוקה אך כשאני מתקרבת אני מגלה שקולו מאד עמום ואני מבינה שזה כתוצאה ממים שיש לי באוזניים. כשהוא מבין שאני לא שומעת הוא מנסה לצעוק והוא באמת משתדל שאני אשמע, אך המים באוזניים מפריעים. כדי להחריף את התסכול של שנינו, כשהאוזניים שלי מתחילות להתרוקן מהמים והשמיעה משתפרת, אני מכניסה את הראש למים ושוב אינני שומעת. הדבר חוזר על עצמו מספר פעמים ובכל פעם התסכול גובר, עד שבעלי עוזב בכעס את המקום ואני מתעוררת עם תחושת תסכול עמוקה.
האם זה אומר שבעלי כועס עליי?".

פירוש החלום:
ראשית, הכול בסדר וסביר להניח שהחלום עוסק בך ולא בכעס של הבעל. החלום שחלמת הוא מאד מעניין ומשלב הרבה מאד סימבולים לתוך מקשה אחת ואשמח לתת לך את הפתרון, כפי שאני רואה אותו.

אתחיל בכך שברוב המקרים, לרבות מקרה זה, כל הדמויות בחלום מייצגות חלקים מה"אני" שלנו ולא כפי שנראה את עצמם. לכן הבעל לא מייצג את עצמו כי אם אותך. החלום מתחיל בבריכה, דבר היכול לרמוז על נושא רגשי, אולם זה לא חייב להיות בהכרח המקרה.
בהמשך מגיע הבעל ומנסה לדבר אתך, אולם את לא יכולה לשמוע. לא רק שכך הדבר, אלא שבכל פעם שהמצב משתפר, את מחמירה אותו בכך שאת ממלאת את האוזניים שלך שוב במים.

כיוון שהאוזניים מייצגות את היכולת שלנו להקשיב לאחרים, לשמוע את מה שיש להם להגיד, את דעותיהם, את מה שהם חושבים ואת ההערות שלהם (לרוב עלינו), הרי שבמקרה זה תת המודע שלך מנסה להראות שלך שאת לא מקשיבה. אין זה אומר בהכרח שאת לא מקשיבה לבעלך. לדעתי החלום הינו מסר של תת המודע שלך המנסה להראות לך שאת לא מקשיבה לעצמך. נסי לחשוב מהם הדברים החשובים כרגע בחייך, מה את מתחילה ולחשוב מנגד מדוע בעלך נמצא שם (בחלום), מה הוא מייצג עבורך מבחינת אורך החיים, תפיסת עולמו, דעותיו. נסי לראות לאיזה קול היגיון את לא מקשיבה.

* הכותב עוסק בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של 14 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.

  • חלומות
  • גוף האדם

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully