פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ארוחת חלומות

   מה עושה אח שלי עם כוס חלב במטבח? מה מרמז חוסר התיאבון? ומה פתאום אני זוללת את כל הממתקים האלה? אוכל ובישול בחלום

   אוכל זה עניין רציני. לא הגזימו ג'ורג' ברנארד שאו שאמר: "אין אהבה עמוקה מאהבת המזון" וסמואל ג'ונסון, שהוסיף ואמר: "לעולם אין אדם חושב באותה הרצינות על דבר כפי שהוא חושב על ארוחתו". הצורך שלנו במזון הוא הרבה מעבר לצורך פיזיולוגי קיומי. זהו צורך פסיכולוגי ויש בינינו לבין המזון שאנו אוכלים קשר כה חזק, שדבר לא יוכל להפרידו.

   אין ספק שאוכל, במיוחד לעם היהודי, הנו אחד מהנושאים היותר חשובים, שמעסיקים אותנו כל הזמן. האוכל הוא מצרך בסיסי וקיומי, אולם הוא הרבה יותר מזה. אנו מברכים עליו, צורכים אותו כשאנו שמחים, כשאנו אבלים, משתמשים בו בטקסים שונים ואפילו בהעדרו, בתקופה של צום, אנו חושבים עליו.

   המזון הנו אחד מהסימבולים הבסיסיים בו אנו משתמשים. פעמים רבות הוא משקף את מצב הרוח שלנו. אי אפשר שלא להסכים עם בריאן סאבארין שאמר: "אמור לי מה אתה אוכל ואומר לך מה אתה", כיוון שלא פעם המזון שאנו אוכלים משקף את מי שאנו, את הרגשות שלנו ואת מה שחסר לנו בחיים, ואולי מסיבה זו, תת המודע שלנו משתמש בו כל כך הרבה בחלום.

   אך תחילה, לפני שאמשיך, לאלו שלא קראו את המאמרים הקודמים חשוב לי להזכיר כי לפני שאנו נגשים לפתרון חלום, עלינו לוודא תחילה שהסימבול שהופיע בחלום הוא אינו רלוונטי לאירוע שהתרחש בחיי החולם, ורק לאחר מכן, כשנשללת אפשרות זו אנו יכולים להתחיל לפרש את החלום. כך למשל, אין זה כל-כך נדיר שאדם שהתחיל דיאטה לפני כמה ימים, יחלום על אוכל. אין זה אומר שהחלום על ממתקים ועל שפע של מאכלים משמינים מייצגים מסרים שעולים כרגע מתת המודע, אלא געגועים לדבר שכה חסר לו – לאוכל

   האוכל – סימבול החיים

   באופן כללי וגורף האוכל הוא סימבול המייצג את החיים. האוכל, כמו סיטואציות רבות בחיים, יכול לעורר בנו תיאבון, תאווה, סלידה, ואכילתו יכולה לעורר בנו הנאה עצומה, תחושת תיעוב ואם נגזים, אפילו נוכל לחוות אשמה. כשנפגוש חלום בו מופיעים מאכלים ודברי מזון, לפני שניגש לפתרונו, אנו צריכים תחילה לבחון כמה נקודות חשובות:

   1. כמה מזון ודברי מאכל יש בחלום?
   כמות המזון ודברי המאכל הקיימים בחלום מייצגת את תחושת השפע שאנו חווים במציאות. חלום בו יופיע שולחן הערוך לארוחה, כשתחושת חוסר השפע ודלות האוכל מורגשת בו, יכול לייצג את תחושת החולם כי במציאות לא התברך בשפע.

   2. כמה תיאבון יש לנו בחלום?
   התיאבון, או היעדרו, מייצגים את התשוקה שלנו לחיים, את הויטליות שלנו, את אהבת החיים ואת היכולת שלנו ליהנות מהם. חלום בו יש אמנם שפע מאכלים, אולם יחד עם זאת אין תיאבון ובפועל החולם לא נוגע באוכל, יכול להראות כי למרות שבמציאות החולם חווה שפע, הוא אינו מסופק וחש שאיבד עניין לתחום בו עוסק החלום.

   3. תחושת השובע
   תחושת השובע, או היעדרה, מייצגת את תחושת הסיפוק שיש לנו ממה שאנו עושים בחיים ואת ההנאה שאנו מפיקים מהחיים שלנו. חלום בו אנו אוכלים היטב ומרגישים תחושת שובע בחלום יכולה לייצג את תחושת השובע אותה אנו חווים בחיים שלנו ואת העובדה שאנו מסופקים ממה שיש לנו.

   בישול

   אם האוכל מייצג את החיים, הרי שהבישול הנו סוד החיים. להיות מסוגל לקחת את המרכיבים השונים, לחבר אותם נכון, לתבל ולהפוך אותם לתבשיל טעים זה ממש כמו להיות מכשף, ולא סתם אמרה פאגי פרן ש"הדרך ללב הגבר מובילה דרך קיבתו", כי הרי בדרך זו אפשר לכשף כל גבר.

   חלום בו אנו מבשלים הנו סימבול המייצג את היכולת שלנו לדאוג לעצמנו, לחבר את כל המרכיבים השונים בחיים ולהפוך אותם להצלחה ולדבר נפלא. אך יחד עם זאת אנו יכולים להיתקל בחלום בו אנו מבשלים ואופים, אולם את האוכל אנו נותנים לאחרים ולא נהנים ממנו בעצמנו, חלום היכול לייצג את העובדה שאנו לא נהנים מפרי עמלנו.

   פירות וירקות

   יותר מכל המאכלים, הפירות מייצגים את החיים ואת שמחת חיים. יש משהו נצחי, אין סופי בפרי. מלבד מראהו וטעמו הנפלאים, יש בו את הזרע היכול להצמיח עצים אשר יביאו פירות נוספים. אכילת פירות בחלום הנה לרוב סימבול לאושר ולשמחה אותה אנו חווים בזמן עירות. גם הירקות מייצגים שמחה, אולם הדגש כאן הוא על התעוררות והתחדשות. אכילת ירקות בחלום מייצגת יותר את הצדדים הפרקטיים בחיינו ואת העובדה שאנו זקוקים להתחדשות.

   לחם

   הלחם הינו מאכל בסיסי ואכילתו נותנת תחושת שובע ורוגע. הוא מזין את הגוף ואת הנפש ובברכות שונות חשוב שיהיה לחם על השולחן כיוון שהוא מייצג את הדברים הבסיסיים בחיים וכן איחוד ושלמות. כסימבול הוא מייצג את הפרנסה, את העבודה ואת השלמות ותחושת הסיפוק שיש לנו מהעבודה ומחיי משפחה.

   הבצק של הלחם קשור יותר עם הפרנסה ועם החששות שיש לנו בתחום זה. כמו שהבצק יכול שלא לתפוח ולא להפוך ללחם, כך הבצק בחלום מייצג את הפחד שלנו, שהדברים בחיים לא יסתדרו כמו שאנו רוצים.

   יין

   היין קשור עם שמחה. הוא מופק מענבים שהם כשלעצמם סימבול של שפע, אושר וחכמה, ואנו משתמשים בו פעמים אין ספור באירועים המייצגים שמחה בחיינו. אנו מרימים כוסית, שותים לכבוד ועוד, והיין מלווה אותנו בכל מקום בו יש שמחה. יין בחלום מייצג שמחה, פריון, שפע וברכה. פעמים רבות אנו נקבל את "הברכה של... (זה שאנו מחכים לברכתו ואישורו)" דרך חלום בו מורמת כוסית יין. יחד עם זאת חלום על יין יכול גם לייצג את הרצון להתרועע, את הכמיהה לחברה וכן את חוסר היכולת לשמור על סודות בחברה.

   מתוק

   המתוקים בחלום, כמו בחיים, יופיעו במגוון צורות: שוקולד, ממתקים, סוכריות, עוגות והרשימה ארוכה. לא סתם המזונות המתוקים כה מגוונים ורבים. אנו זקוקים למתוק במזון שלנו, כיוון שחסר לנו מתוק במקום אחר, ורובנו מכירים את התופעה של פיצוי בצורה של מתוק על חסכים רגשיים. חלום על מאכלים מתוקים יכול להראות שחסר לחולם כרגע מתוק בחיים. יחד עם זאת, ריבוי של מאכלים מתוקים יכול להעיד על שפע ועל תחושת סיפוק, וממתקים הקשורים לילדות (כמו סוכרייה על מקל) הם סימבול המחזיר את החולם לילדות - צריך לבדוק מה היה שם.

   בשר

   בשר אמנם נתפס בעיני רבים כמאכל בסיסי קיומי, ואמנם זה כך, אולם בחלום הוא מייצג דווקא את הצד החייתי שלנו. חלום על אכילת בשר מייצג את החלקים הנמוכים שלנו: החל ממיניות וכעסים, ועד למקומות אגוצנטריים ופרימיטיביים הקיימים בנו. ככל שהבשר יותר אדום ומדמם בחלום, כך הוא יותר מייצג חייתיות אשר גוברת בנו.

   חלב

   חלב הוא המזון הראשון שהיונקים ניזונים ממנו והוא לא רק משמש כמזון, כי אם גם מספק חום, בטחון וקשר עם האמא. לכן כסימבול הוא קשור עם האמהות ועם נתינה. צבעו הלבן מחזק את הקשר של סימבול זה עם רעיונות הקשורים לניקיון, טוהר ותמימות. חלום בו החולמת שותה חלב יכול להיות סימבול לצד האימהי המתעורר בה. יחד עם זאת החלב הוא אחד מהסימבולים המסמלים שפע. חלום בו אנו רוחצים באמבטיית חלב הנו חלום המיצג שפע ואושר. מכאן, אגב, הביטוי "לא בוכים על חלב שנשפך".

   רטבים ותבלינים

   רטבים ותבלינים מוסיפים המון למאכלים ובלעדיהם האוכל יכול להיות חסר טעם. בחלום התבלינים מייצגים את הססגוניות, הגיוון וה"פלפל" שיש לנו בחיים. חלום בו אנו מתבלים את האוכל שלנו, יכול לייצג את העובדה שאנחנו רוצים יותר גיוון ועניין בנושא שהחלום עוסק בו.

   חלום לדוגמא

   החלום:
   "חלמתי שאמי ואני באות לבקר את דודתי (אחותה) האהובה עלי, שנפטרה לפני יותר משנתיים. היא מכינה ארוחה גדולה, ואנחנו מחכים שההורים של הכלה לעתיד החדשה שלה יגיעו. הבן שלה (החתן) מתמהמה והיא בלחץ מזה. יש המון אוכל אבל לא מרשים לי לאכול עד שיבואו כולם, ואני עוד צריכה להספיק להגיע הביתה. אמי אומרת שהיא תיקח אותי אם צריך. האורחים מגיעים וכבר בכניסה, אמא של הכלה לעתיד מעירה לדודתי משהו (אולי על הלבוש שלה?) ודודתי מתעצבנת. מאותו רגע מצב הרוח שלה מתדרדר ולא בא לה לארח אותם. אני כבר יודעת שלא אספיק לאכול, אז אני אוכלת בוטנים ואגוזי אדמה, כאילו משלימה עם המצב. וזהו".

   התשובה:
   הדבר המעניין בחלום הוא לאו דווקא עומס הדמויות המשפחתיות, והאורחים, אלא דווקא העובדה שאת מתעסקת בעניין האוכל, או לייתר דיוק מתקשה לאכול כמו שצריך. בפועל זה נראה חלום העוסק בשלמות המשפחתית, שכנראה חסרה לך בחיים. הוא בא להעלות אל המודע שלך חסך זה וכן לעזור לך להתמודד עם הצרכים המשפחתיים, שבפועל אינם ממומשים, כשהריבים המשפחתיים נמצאים ברקע. העניין עם האוכל אותו את לא מקבלת, יכול להעלות למודע את ההרגשה שלך, שאת לא מקבלת במשפחה את הבסיס אותו היית רוצה ומקבלת בפועל רק שאריות.

   © מנדלבוים שגיא. עוסק בהומיאופתיה קלאסית, מנהל פורום טארוט בוואלה! בעל ניסיון של 14 שנים בלימוד והוראה של קורסים וסדנאות בנושא טארוט וחלומות אותם הוא מלמד בתל-אביב ובמרכזים שונים ברחבי הארץ.