מה הקשר בין פנג שוואי למקדונלדס?

כתום מעודד שמחת חיים, כחול מביא לשלווה ולבן יוצר התחדשות - לפי הפנג שוואי, לצבעים יש השפעה גדולה על זרימת הצ'י בביתנו

  • פנג שוואי
דר' ירון זפרן

לצבע משמעות רבה בעיצוב פנים, הן מנקודת מבטה של האדריכלות המערבית והן מנקודת מבטה של "האדריכלות ההוליסטית", הפנג שוואי, שמקורה במזרח. לפנג שוואי מימדים רבים כשמדובר ביישומו לעיצוב פנים: חומרים, צורות ומספרים, אך הצבע הוא ללא ספק האלמנט החשוב מכולם.

עובדה זו נכונה לא רק לעיצוב הפנים, אלא גם לדרך שבה אנו תופשים אובייקטים מכל סוג שהוא. למשל, אם תתבקשו לתאר את ההבדל בין עגבנייה למלפפון, רוב הסיכויים שתתחילו את תיאורם במלים "אדום לעומת ירוק" לפני שתאמרו "עגול לעומת מאורך".

השפעתו של הצבע עלינו היא גדולה. מחקרים זיהו קשר ממשי בין מנת המשכל של ילדים לבין חשיפה לצבע. התגלה, כי ילדים שנחשפו לצבעוניות פיתחו יכולות שכליות גבוהות יותר מילדים שנחשפו לצבעי שחור-לבן בלבד. השפעתו של הצבע היא ככל הנראה, לא רק ברמה הסובייקטיבית כפי שהיא נתפשת באמצעות חוש הראייה, אלא גם ברמה האובייקטיבית.

כדי להבין זאת טוב יותר עלינו להתייחס למושג נוסף, המהווה את הבסיס לתורת הפנג שוואי, והוא הצ'י (או "כוח החיים"), אותה מהות אנרגטית בלתי נראית, אך חשובה ביותר לתפקודנו הגופני, הרגשי והשכלי. אותה אנרגיה, מכונה "קי" אצל היפנים (כמו ב"רייקי") וההודים מכנים אותה "פראנה" והיא הבסיס לתורות הריפוי והלחימה של המזרח.

טוב לדעת (מקודם)

הטכנלוגיה בנעליים שתציל אתכם מכאבי הגב והברכיים

לכתבה המלאה

ממסעדות סיניות ועד ברגר קינג

כפי שבגופנו נע הצ'י במרידיאנים (תחום שבו עוסקת האקופונקטורה - הדיקור הסיני), כך נע הצ'י גם בביתנו - בחדרים, במסדרונות וסביב הרהיטים. אופן זרימתו ודרך השפעתו על החיים עומדים במרכז תורת הפנג שוואי ("רוח ומים" בסינית). כל פרט המצוי בבית משפיע על תנועת הצ'י, אך לא רק מבנה הבית וסידור הרהיטים משפיעים על תנועתו, אלא כל דבר היוצר "רטט" אנרגטי, גם צבעים. לכל צבע אורך גל שונה ובהתאם לו הוא "רוטט" ומשפיע על הסביבה האנרגטית באופן הייחודי לו.

הצבע האדום למשל, שאורך הגל שלו הוא המקסימלי, ממריץ ומעודד את תנועת הצ'י יותר מכל צבע אחר. בשל היותו צבע "חסר מנוחה" שאינו מאפשר לשוהים במחיצתו להישאר אדישים, מחבבים אותו הסינים במיוחד.

במסעדות סיניות, למשל, הצבע האדום הוא הדומיננטי ביותר. הוא נמצא באלמנטים המקשטים את חלל המסעדה. האדום מעודד תחלופה של לקוחות, שהיא מטרתן העיקרית של מסעדות ולמעשה של כל עסק השואף להצלחה. מסעדות מזון מהיר, כמו "מקדונלדס" ו"ברגר קינג", אימצו אף הן את הצבע האדום ושילבו אותו בלוגו שלהן, באריזות המזון ובעיצוב סניפיהן.

האדום הוא הצבע המוביל בקבוצת "הצבעים החמים", קבוצה זו כוללת גם את הכתום והצהוב. הצבעים החמים נחשבים ל"צבעי יאנג" וכולם, כמו האדום, ממריצים ומעוררים באופנים שונים. בקבוצת "הצבעים הקרים" נכללים הירוק, הכחול והסגול על גווניהם השונים. אלו הם "צבעי היין" ומאפייניהם הם פעילות מתונה, הרפיה ונינוחות.

חדרים מסוימים בבית מוגדרים "חדרי יאנג" ומומלץ לשלב בהם צבעים חמים. עם חדרים אלה נמנים הסלון, המטבח והמשרד הביתי. ב"חדרי היין", לעומת זאת, מומלץ להמעיט בשימוש בצבעים חמים. אלה הם חדרי השינה, חדר העבודה וחדר האמבטיה.

מציאת הצבע האישי

חשוב להדגיש, כי השימוש המומלץ בצבעים החמים הוא אך ורק "כצבעי דגש", כלומר בפריטים קטנים. לעולם לא נצבע קיר שלם באדום. אחת מתלמידותיי למדה זאת בדרך הקשה. היא ביקשה להפעיל את "פינת הזוגיות" שלה על ידי צביעת קיר שלם באדום ומצאה שהיא מושכת אליה טיפוסים מאוד לא רצויים. תלמיד אחר שלי צבע את ארון חדר השינה באדום והתקשה להירדם ולישון באותו חדר.

יש להשתמש באדום רק כאלמנט "קישוטי", באביזרים כמו כריות, מנורות, אהילים, מפות, תמונות ופרחים. לעומת זאת, בצבעים הקרים ניתן להשתמש גם "כצבעי רקע", כלומר במשטחים גדולים יותר - רהיטים, וילונות, שטיחים, קירות. צבעים המשלבים בתוכם צבעים חמים וקרים גם יחד (כמו חום המשלב אדום וירוק) או צבעים חמים הממותנים על ידי צבעים אחרים (כמו ארגמן או אפרסק) יכולים לשמש גם הם "כצבעי רקע".

הגוונים הספציפיים של הצבעים השונים ישפיעו על יצירת תחושת מרחב "פתוח" או "סגור". גוונים בהירים יוצרים תחושה של מרחב ורווח ולעומתם צבעים כהים יוצרים תחושת סגירות ואטימות. משום שחשוב לאפשר לצ'י לנוע בנינוחות במרחב, הגוונים הבהירים מומלצים יותר מהכהים. עם זאת, שילוב בין השניים יכול למלא פונקציה של איזון.

מעבר לבחירת הצבעים לחדרים השונים לפי "חדרי ין" ו"חדרי יאנג", בגישה המתוחכמת יותר של "הפנג שוואי האישי", נבחרים "הצבעים האישיים" שיקיפו אותנו בבית בכלל ובחדר השינה בפרט וכן בבגדים ובאביזרים שלנו. למציאת "הצבעים האישיים" שיביאו לנו הצלחה ומזל משתמשים בתאריך הלידה ועל ידי חישובים שונים מגיעים לפרופיל האישיות שלנו המבוסס על שלושה יסודות: "היסוד האישי", "יסוד האופי" וה"יסוד האנרגטי".

כל אחד משלושת היסודות האלה יכול להיות אחד מחמשת היסודות הסיניים - מים, עץ, אש, אדמה או מתכת. צירוף היסודות האישיים של האדם יאפשר לאמן פנג שוואי מוסמך לייעץ כיצד לבחור את הצבעים המתאימים לבית, למשרד ולבגדיו, כך שיביאו לו ברכה, שפע, אהבה ובריאות.

ירון זפרן, דוקטור לפסיכולוגיה טראנספרסונלית, העוסק ביעוץ והוראה של אמנויות הרוח והנציג הרשמי של ישראל בארגון העולמי לפנג שוואי. הוא יעביר סדנאות בפסטיבל סגול, שיתקיים זו השנה ה-15, בחוף דור, בין התאריכים 11-13 באוקטובר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully