אחד מי יודע

מספר אחד בנומרולוגיה מייצג את האלוהות. הוא המקור והוא נמצא בכל מספר, כמו שהאלוהות נמצאת בכל אדם. ומה יש לאסטרולוגיה ולקבלה להגיד על זה?

"אין חדש תחת השמש", אמר שלמה המלך, החכם מכל אדם. אמירה זו נכונה גם בקשר לתורות המיסטיות שאנחנו מכירים, כמו האסטרולוגיה, הנומרולוגיה, הקבלה, קלפי הטארוט ותורת הצבע.

כל התורות קשורות זו בזו, וקשה להגיד איזו קדמה לחברתה, אבל הגרעין הוא אחד. גם לא משנה מאיזה מקום גיאוגרפי באות תורות שונות המדברות על רוחניות ומיסטיקה, כי בכולן רב המשותף על השונה.

המיסטיקה המערבית למשל מדברת על ארבעה יסודות - אש, מים, אוויר ואדמה, ואילו הסינים מדברים על חמישה יסודות - עץ, אש, אדמה, מתכת ומים.

בימי קדם המדע, הפילוסופיה והמיסטיקה לא נראו כסותרים זה זה, ומה שנראה בעין לא נחשב יותר מהנסתר. כשאנו מדברים על נומרולוגיה, יש לחזור כ-2,500 שנה לתקופת פיתגורס (495-582 לפני הספירה).

משפט פיתגורס

פיתגורס היה הוגה דעות ומדען שחי ביוון העתיקה והוא זה שהנחיל יסודות מתמטיים חשובים כמו משפט פיתגורס ואת הנומרולוגיה. על פי פיתגורס, כל מהותו של העולם מתבטאת דרך המספר.

אך כאשר אנו מדברים על תורת המספרים, הרי שלא ייפקד גם מקומם של המצרים הקדמונים. סביר להניח שפיתגורס הושפע רבות מהכוהנים המצרים. כאשר אנחנו אומרים על יוון שהיא "ערש התרבות המערבית", לא ניתן להתעלם מהפילוסופים והמדענים סולון, אפלטון וכמובן פיתגורס, שביקרו במצרים בחיפושם אחר החוכמה, הדעת והמדע. בעיני היוונים, מצרים היתה "ערש התרבות".

הכל או כלום

אם המספרים הם מהות (או מסמלים מהות), הרי אנו יכולים או צריכים לתרגם כל דבר למספר. מכאן שגם את האותיות אנחנו מתרגמים למספרים.

המספרים הבסיסיים הם 1-9, כאשר לכל מספר אנרגיה משלו המסמלת משהו, ואסופה של מספרים המספרת לנו סיפור. הסיפרה 0 גם היא נותנת מימד מיוחד לשאר המספרים וגם עומדת בזכות עצמה – היא הכל או לא כלום.

בצלמו ובדמותו

בכתבה זו נתמקד במספר 1:
"אחד אלוהינו": מספר אחד בנומרולוגיה מייצג את האלוהות. מספר אחד הוא המקור והוא נמצא בכל מספר, כמו שהאלוהות נמצאת בכל אחד מאיתנו: "...בצלמו בצלם אלוהים ברא אותו" (בראשית, א', כ"ז). מלים אלה מתקשרות גם לדיבר הראשון: "לא יהיה לך אלוהים על פני".

אלמנט נוסף שמתקשר למספר 1 הוא השמש, מקור החיים שלנו, המקור לאנרגיה ואור. השמש היא גרם השמים החשוב ביותר גם בדתות עתיקות, שהחשיבו אותה לאלוהות עצמה.
אם בגרמי השמים עסקינן, מכאן שאנו נוגעים באסטרולוגיה, לא נתעלם מהמספר אחד בהקשרים נוספים. המזל הראשון בגלגל המזלות הוא מזל טלה, אבל מספר אחד מתייחס דווקא למזל אריה, וזאת שוב בגלל הקשר לשמש.

השמש היא הכוכב השולט במזל אריה, ומילות המפתח כאן הם חלוציות, מנהיגות, עוצמה, יצירתיות ואהבה. השמש מסמלת את הכוח הזכרי האקטיבי ומסמלת תכונות מסוימות, כמו מודעות עצמית, רצון, שאיפות, ביצוע ואינדיבידואליזם.

אלה הן התכונות המאפיינות את האנשים שמספרם הוא אחד (או מספר שמצטמצם לאחד, כמו 10, 19, 28). כאשר אני מציינת שמספרם הוא אחד, הכוונה שיום או שם לידתם נותן את המספר.

מכאן נשוב למזל אריה, שהוא המזל של שבט יהודה. יהודה לא היה בכורו של יעקב אבינו, אבל למעשה קיבל מעמד של "מספר אחד": "יהודה אתה יודוך אחיך... גור אריה יהודה... לא יסור שבט מיהודה ומחוקק מבין רגליו..." (בראשית, מ"ג, ח-י"א). מנהיגים אנחנו מוצאים גם במזל טלה וגם במזל אריה. אך האריה שונה.

אחד בראי הקבלה

גם בתורת הקבלה אנו מדברים על עץ החיים מעשר ספירות בסיסיות, הווה אומר עשר דרגות או שלבים. אילו הם שלבי המודעות בהם מטפס האדם.

תארו לעצמכם סולם של אור, שבכל שלב אנו מגיעים למקום מואר יותר, כאשר שלושת השלבים העליונים נמצאים מעל לשמיים. מטפסים מספירת מלכות הנמוכה ביותר (מספר 10) עד לספירת כתר - היא הספירה מספר אחת, שנחשבת לספירה הגבוהה ביותר ומזוהה עם המחשבה או הרצון האלוהי. ויש כאילו שיגידו זאת במילים אחרות – הפוטנציאל לכל מעשה.